O Mίτσιτς τον έριξε νοκ άουτ

Σε ένα ακατάλληλο για καρδιακούς παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έχασε απο την Εφες με 77-74 και μαζί και την πρόκριση στον τελικό του Φ4.  Συγκλονιστικός ο κόσμος του Θρύλου που έκανε ΣΕΦ την Stark arena. Ηττα στις λεπτομέρειες για τους Πειραιώτες με τον Μίτσιτς να θυμίζει…Σπανούλη με το buzzer στο τέλος.

To πρώτο δεκάλεπτο είχε τρεις πρωταγωνιστές  για τον Ολυμπιακό. Φαλ και Παπανικολάου , ο πρώτος με 7 πόντους, κυριάρχησε όταν  ξεψάρωσε και κατάλαβε ότι μπορεί να κερδίσει τους ψηλούς της Εφές, ενώ ο Κώστας είχε την ενέργεια που απαιτείτο σε άμυνα και επίθεση για να  μετατραπεί σε x Factor. Tρομερή ωστόσο, ήταν η εμφάνιση του Γουόκαπ ο  οποίος ήταν ο πανταχού πληρών και τα πάντα οργανών της ομάδας . Ενας Ολυμπιακός που ξεκίνησε με 14-7, αλλά όσο πέρναγε ή ώρα ο Λάρκιν, που δεν φοβόταν να πάρει πρωτοβουλίες, ειδικά όταν ο Μίτσιτς φάνηκε να μην ξεκινάει καλά.

Air pap και ανατροπή

Το 14-7 με ένα σερί 0-11 έγινε 14-18 ,αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με ένα δικό του 7-0- με πέντε απο τον Παπανικολάου φτάσαμε στο 21-18 της πρώτης περιόδου. Απαραίτητη αναφορά στους 0 πόντους του Βεζένκοφ αλλά στην εξαιρετική δουλειά με ασιστ και ριμπάουντ.

Μάρτιν x factor

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε Σλούκα και Μάρτιν  σε οργάνωση και σκοράρισμα, ο Αμερικανός είχε 9 πόντους και αποτελούσε άλυτο πρόβλημα για την Εφες  που απο την πλευρά της ,πέρα από τον Μπράιαντ , είχε τον Λάρκιν να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι με 16 πόντους στην ολοκλήρωση της β  περιόδου.  Οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +5 (29-24), (33-29) .(37-32) αλλά και  +7(39-32) οι Τούρκοι με τον Λάρκιν αλλά και τον Μίτσιτς που σκόραρε δύο τρίποντα, φάνηκε να αρχίζουν να ελέγχουν τον αγώνα( 41-42) αλλά με λει απ του Μακ Κισικ ο Ολυμπιακός έφυγε προηγούμενος στα αποδυτήρια.

H τρίτη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό που στο πρώτο τρίλεπτο είχε κακές αντιδράσεις στην άμυνα και στην επίθεση πλήρωνε τον φόβο του Φαλ να γυρίσει και να αντιμετωπίσει τον Ντάνστον των 3 φάουλ. Τα 5/7 τρίποντα των Τούρκων στο ξεκίνμα της περιόδου με τον Μπραιαντ να ντύνεται Λάρκιν έφεραν τον Ολυμπιακό συτο – 9 (53-62)

Ξύπνησαν Σασα και Ντόρσει

Το τρίποντο του Βεζένκοφ, για το 56-62, έμοιαζε ως προάγγελος επιστροφής για τον Ολυμπιακό και έτσι έγινε.  Οι Πειραιώτες με ισορροπία την άμυνα και επίθεση και τους Ντόρσει, Βεζένκοφ να προσφέρουν 15 πόντους ,με τον  πρώτο να σκοράρει και buzzer beater  για το 63-66.

Και κάπως έτσι πήγαμε στην 4η περίοδο. Εκεί  που θα κρίνονταν όλα.  Η Εφες ήλεγχε το ματς,  ο Ολυμπιακός ήταν άναρχος, στο ανοιχτό γήπεδο  και αυτός που άρχιζε να βγάζει ενέργεια ήταν ο Μακ Κίσικ  που είχε 12 πόντους.

Το έδινε ο ένας στο άλλο

Οι Τούρκοι είχαν προβάδισμα με +3 (73-70), αλλά κόλλησαν στην επίθεση ,στα τελευταία λεπτά, κάτι που ο Ολυμπιακός  δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κυρίως με τον άστοχο Βεζένκοφ.

Οταν ο Σλούκας πήρε την κατάσταση στα χέρια του  , ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 74-74, με καλάθι του Μάρτιν και κάπως έτσι φτάσαμε στα τελευταία 19”. Οπως είχε ζητήσει ο Αταμάν, ο Μίτσιτς πήρε τη μπάλα  στα τελευταία 10′ και με ένα …Σπανούλειο τρίποντο έκανε το 77-74 ρίχνοντας τον Ολυμπιακό στο καναβάτσο που δεν προλάβαινε να κάνει κάτι τελευταία δύο δέκατα του δευτερολεπτου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ντόρσεϊ 11 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές), Βεζένκοβ 5 (1/2 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 10 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα), ΜακΚίσικ 12 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Λάρκιν 21 (2/6 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ), Μπομπουά, Σίνγκλετον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράιαντ 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόερμαν (0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πλάις 8 (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 15 (1/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 2 ασίστ).