Ο «κατήφορος» συνεχίστηκε

Μία ακόμα απογοητευτική εμφάνιση του Ολυμπιακού και μια ακόμα βαριά ήττα, αυτή τη φορά 91-66 από την Μπασκόνια στη Βιτόρια.

Χειρότερα δεν γίνεται! Ή μήπως γίνεται; Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια ακόμα απογοητευτική εμφάνιση, μια ακόμα τραγική εμφάνιση. Ο κατήφορος συνεχίζεται για την ομάδα του Μπαρτζώκα που ηττήθηκε 91-66 με… κάτω τα χέρια από την Μπασκόνια και συνεχίζεται να πέφτει όλο και πιο χαμηλά στη βαθμολογία της Ευρωλίγκας. Ο μοναδικός που διασώθηκε στη βαριά ήττα στη Βιτόρια ήταν ο Ζαν Σαρλ. Ο Κουφός στο ντεμπούτο του, δεν κατάφερε να βοηθήσει αρκετά τους «ερυθρόλευκους».

Δυνατή εκκίνηση

Σε μία ακόμα αναμέτρηση του Ολυμπιακού η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε καλά το ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας στην αρχική πεντάδα και τον Κουφό έδειξαν καλά στοιχεία. Ξεκίνησαν με τον Ζαν Σαρλ να δίνει λύσεις στην επίθεση και τον Κουφό να είναι μέγεθος μέσα στη ρακέτα, βρέθηκε νωρίς στο +5 (9-4). Ο Σλούκας οργάνωνε καλά το παιχνίδι, αλλά σημείωνε και πόντους, η άμυνα ήταν καλή, όπως στην αφετηρία πολλών εκτός έδρας αγώνων του Ολυμπιακού. Ο Γάλλος του Θρύλου με τρίποντο πέτυχε το 14-7, με τη διαφορά να σταθεροποιείται στα επίπεδα των 6-8 πόντων και τον Έλις να διαμορφώνει το 13-21, για να κλείσει το δεκάλεπτο 15-21.

«Μαύρο» δεκάλεπτο

Η ίδια ιστορία για μια ακόμα φορά. Οι «ερυθρόλευκοι» στη δεύτερη περίοδο ήταν λες και δεν υπήρχαν στο παρκέ. Πέτυχαν μόλις 11 πόντους, αλλά το μεγάλο πρόβλημα δεν ήταν αυτό. Ήταν η άμυνα, με την Μπασκόνια να σκοράρει με χαρακτηριστική άνεση 28. Διάστημα που ο Ολυμπιακός στην περιφερειακή άμυνα ήταν εκτός… αγώνα. Ούτε μια σωστή άμυνα, με τους Βάσκους να «εκτελούν» από το τρίποντο. Μετά το αρχικό 4-0 και τη διαφορά να φτάνει στους 10 (15-25) μετά το νέο καλάθι του Έλις, το σκηνικό άλλαξε άρδην. Σερί 13-2 και προβάδισμα 28-27 με τις βολές του Φολ. Ο Γκεντράιτις σκόραρε από μακριά, η διαφορά όλο και μεγάλωνε και οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο -11 (41-30) για να κλείσει το δεκάλεπτο 43-32.

Ανέβηκε ο ρυθμός

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε επιθετικά. Από την άλλη, όμως, σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να αλλάξει την αμυντική του συμπεριφορά. Όταν μια ομάδα σκοράρει 26 πόντους και δέχεται 25, η επιθετική της απόδοση περνάει… απαρατήρητη. Μια μικρή άνοδος στην αφετηρία της περιόδου με την είσοδο του Χάρισον και τους «ερυθρόλευκους» να πλησιάζουν στους έξι (45-39) με το τρίποντο του Μακ Κίσικ (8:03). Η διαφορά κυμαίνονταν για αρκετή ώρα στο όριο των δέκα πόντων (51-41) για να φτάσει και στους 14 (57-43). Οι δύο Αμερικανοί κάτι έκαναν επιθετικά, όπως και ο Ζαν Σαρλ που συνέχισε να σκοράρει και να αποτελεί αξιόπιστη επιλογή και το δεκάλεπτο έκλεισε 68-58.

Κατάρρευση

Δεν υπάρχουν λόγια. Στην τελευταία περίοδο η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν απογοητευτική. Λες και δεν έπαιζαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα. Στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά δεν πέτυχαν πόντο, η Μπασκόνια έκανε σερί 9-0 και βρέθηκε στο 77-58 (+19) με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι, 5:19 για το τέλος (77-60). Ο τραυματισμός του Σπανούλη στο χέρι ήτα ένα ακόμα πλήγμα, οι Βάσκοι σημείωσαν ακόμα 14 αναπάντητους πόντους, η διαφορά έφτασε στο +31 (91-60) για να έρθουν τρία καλάθια από Χαραλαμπόπουλο, Έλις και Μακ Κίσικ για το τελικό 91-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66.