ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Καραλής θα πάει Παρίσι [vid]

Αν και απομένει ένας χρόνος για τη γιορτή του αθλητισμού στη γαλλική πρωτεύουσα, ένα είναι σίγουρο. Ο αθλητής του επί κοντώ πήρε το εισιτήριο για Γαλλία! Μιας και ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού έκανε σπουδαία επίδοση. Διότι έπιασε το όριο, το βράδυ της Παρασκευής . Ο Καραλής θα πάει Παρίσι.

Σημαντική επιτυχία για τον Καραλή

Λοιπόν, ο Έλληνας πρωταθλητής συμμετείχε στο μίτινγκ στίβου του Γιόκριμ, στη Γερμανία. Πιο συγκεκριμένα, ο τέταρτος Ολυμπιονίκης του Τόκιο στο επί κοντώ ξεπέρασε τα 5,82μ. Έτσι έπιασε το όριο για το Παρίσι και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Ειδικότερα, στο μίτινγκ επί γερμανικού εδάφους πέρασε με την πρώτη τόσο το 5,71μ. όσο και το 5,82μ., αντίστοιχα. Στη συνέχεια προσπάθησε να περάσει και τα 5,91μ. όμως έκανε τρεις άκυρες προσπάθειες και τελικά κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο μίτινγκ του Γιόκριμ.

Ωστόσο για ακόμα έναν αγώνα φέτος, ο Καραλής έδειξε τη σταθερότητά του. Επομένως, αυτό το σημαντικό στοιχείο έχει παίξει κομβικό ρόλο για να πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, ένα χρόνο πριν την έναρξή τους. Επιπρόσθετα, την πρώτη θέση στον αγώνα πήρε ο Πιότρ Λίσεκ. Αν και πήδηξε το ίδιο ύψος, είχε καλύτερες προσπάθειες συνολικά. Ακόμα, στην 3η θέση βρέθηκε ο Ματ Λούντβιγκ με 5,71μ. Ο Καραλής θα πάει Παρίσι.