Ο Γιόβετιτς έδωσε ασίστ [vid]

Καλή εμφάνιση είχε ο Στέφαν Γιόβετιτς στο ματς Λιθουανία – Μαυροβούνιο, στο Κάουνας. Αν και το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού δεν ήταν στην αρχική ενδεκάδα της εθνικής του ομάδας. Ωστόσο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε… πνοή στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του. Επιπλέον, είχε συμμετοχή στο δεύτερο γκολ του Μαυροβούνιο. Καθώς στο 90′ τροφοδότησε τον Σάβιτς για το 1-2. Ο Γιόβετιτς έδωσε ασίστ!

Ο Γιόβετιτς μπήκε στην επανάληψη και έδωσε ασίστ!

Λοιπόν, ο νέος παίκτης του Ολυμπιακού δεν ήταν αρχικό σχήμα της εθνικής του ομάδας, κόντρα στη Λιθουανία. Αλλά μπήκε στο ματς του Κάουνας, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αντί του Στέφαν Μούγκοσα. Όπως αναφέρουν τα ΜΜΕ στη χώρα του, με την είσοδό του έδωσε… πνοή στην ομάδα του. Διότι βοήθησε ώστε να ανεβάσει απόδοση η εθνική Μαυροβουνίου και να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Εξάλλου, στο 65′ βρέθηκε στο έδαφος στην περιοχή των Λιθουανών.

Ωστόσο το VAR έδειξε πώς δεν υπήρχε παράβαση. Επιπλέον, ένα λεπτό αργότερα (66′) απείλησε με δυνατό, μακρινό σουτ, όμως ο γκολκίπερ Γκερτνόμας το εξουδετέρωσε! Βέβαια ο νέος φορ του Θρύλου «έφτιαξε» το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Ειδικότερα στο 90′ βρήκε τον Στέφαν Σάβιτς που πέτυχε το 1-2. Αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λιθουανία ισοφάρισε στο τελικό 2-2. Ο Γιόβετιτς έδωσε ασίστ.

Επιπρόσθετα, ο «ερυθρόλευκος» παίκτης τόνισε μετά το ματς πώς «Κατά συνέπεια δεν είμαστε έτοιμοι για τέτοια ματς. Διότι δεν έχουμε εμπειρία, ενώ ίσως δεν είμαστε τόσο καλοί όσο νομίζουμε».