ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Φορτούνης κάθε ματς και καλύτερος

Τα ματς της β’ ομάδας του Ολυμπιακού έχουν διπλή σημασία. Αφενός να μπορούν τα νεαρά παιδιά, όπως και παίκτες που δεν υπολογίζονται από τον Μαρτίνς, να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Αφετέρου, ορισμένοι παίκτες να παίρνουν ματς στα πόδια τους, για να ξαναβρούν τον καλό τους ρυθμό. Να επιστρέψουν στο κανονικό επίπεδο με ομαλότητα. Σε αυτή την κατηγορία εντάσσεται και ο 29χρονος μεσοεπιθετικός. Διότι η επάνοδός του έρχεται μέσα από τα ματς του Ολυμπιακού Β. Μετά το ματς με τα Τρίκαλα έπαιξε και κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας. Στην ήττα 1-0 των «ερυθρόλευκων». Ο Φορούνης κάθε ματς και καλύτερος.

Ανεβάζει ρυθμούς ο Φορτούνης

Μετά το ματς με τα Τρίκαλα, όπου έκανε την επανεμφάνισή του, ο Κώστας Φορτούνης αγωνίστηκε και στο ματς με τον Απόλλωνα Λάρισας. Δύο ματς του Ολυμπιακού Β που έγιναν στο Ρέντη. Δύο ματς που έχουν βοηθήσει τον 29χρονο μεσοεπιθετικό να ξαναβρεί τα πατήματά του. Παίζει με τη δεύτερη ομάδα, κάνει μέσω αυτής τα απαραίτητα «βήματα» για την επάνοδο μετά τον τραυματισμό του. Παίρνει χρόνο και βρίσκει αγωνιστικό ρυθμό. Το σημαντικότερο όλων, όμως, είναι κάτι άλλο. Ο Φορούνης κάθε ματς και καλύτερος.

Σε σχέση με το ματς κόντρα στα Τρίκαλα, ο Φορτούνης έδειξε ακόμα καλύτερος απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας. Ακόμα πιο ευδιάθετος, ακόμα πιο κινητικός. Ορεξάτος για μπάλα. Δείχνοντας στο χορτάρι τα ποδοσφαιρικά του χαρίσματα. Βασικός με τον Ολυμπιακό Β. Έπαιξε 72 λεπτά απέναντι στους Λαρισσαίους. Έχοντας καλή παρουσία. Δείχνοντας πώς δεν έχει… ξεχάσει αυτά που έκανε. Κουβάλησε καλά την μπάλα, αλλά το σημαντικότερο είναι άλλο. Την έδινε και γρήγορα και σωστά. Σε πολλές περιπτώσεις συστημένη. Κάτι που λείπει από τον Ολυμπιακό, ακόμα και την πρώτη ομάδα.

Η ποιότητα του Φορτούνη

Στο 11ο λεπτό του ματς, οδήγησε τον γκολκίπερ Αστρά του Απόλλωνα Λάρισας σε μια μεγάλη επέμβαση. Σε σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έχοντας κάνει εξαιρετική κίνηση για να απελευθερωθεί. Ένα λεπτό αργότερο (12′) σε σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Με την μπάλα στα πόδια ήταν πολύ καλός και δημιουργικά. Όπως η πάσα του στο 30ό λεπτό για τον Ανδρούτσο, αλλά κι εκείνη στο 44′ για τον Σουρλή που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος αναλώθηκε στο δημιουργικό κομμάτι. Στο 53′ και το 58′ οι σέντρες του είχαν αποδέκτη τον Βοΐλη που δεν σκόραρε, ενώ στο 56′ η πάσα του ήταν ιδανική για τον Μαρίνο, αλλά ο τελευταίος δεν σούταρε καλά.

Ήττα για τον Ολυμπιακό Β

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Όχι απλά για να πετύχουν ένα γκολ, αλλά για να φτάσουν σε μια ευρεία νίκη. Αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Σε αυτό το επίπεδο, το σημαντικό είναι η σωστή ανάπτυξη και η δημιουργία προϋποθέσεων για να απειληθεί η αντίπαλη εστία. Η αποτελεσματικότητα είναι το δεύτερο κομμάτι. Εκεί ο Ολυμπιακός Β υστέρησε. Όχι, όμως, ο Απόλλων Λάρισας. Σε μια από τις λιγοστές φάσεις του, στο 74′, ο Λεμάνγκ με πλασέ από κοντά, μετά την επέμβαση του Τζολάκη στο σουτ του Σταματή, σκόραρε για το 0-1. Αυτό ήταν το τελικό σκορ στο Ρέντη.

Ολυμπιακός Β: Τζολάκης, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης (80′ Τσέλιος), Καλογερόπουλος, Ανδρούτσος, Καρμπόβνικ, Σουρλής, Φορτούνης (72′ Λιάτσος), Πινακάς, Μαρίνος, Βοΐλης (62′ Α. Μπα).