ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Ο Φοίνικας Σύρου δύσκολα στον τελικό

Όσοι νόμιζαν πώς ο πρώτος ημιτελικός του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στην ομάδα της Σύρου και τον Πήγασο Πολίχνης θα ήταν παράσταση για ένα ρόλο διαψεύστηκαν. Εντελώς όμως! Διότι παραλίγο να γίνει μια μεγάλη και σπουδαία παράσταση από τον πρωταθλητή της Pre League. Η ομάδα της δεύτερης κατηγορίας έφτασε μια.. ανάσα από μια ονειρική πρόκριση, αλλά στο τέλος μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του συλλόγου των Κυκλάδων. Ο Φοίνικας Σύρου δύσκολα στον τελικό.

Εκπληκτικοί Μίλης και Μαυροβουνιώτης

Ο Φοίνικας βρέθηκε στο πρώτο σετ στο +3 αρκετές φορές, αλλά ο διαγώνιος και ο ακραίος του Πήγασου είχαν άλλη άποψη. Από το «ρευστό» 15-15, με τα σερβίς του Νικήτα Εφραιμίδη, ο Πήγασος πήγε στο 21-15 και πήρε το σετ με 25-19 σε 27 λεπτά. Οι Συριανοί αντέδρασαν. Όχι μία αλλά δύο φορές. Δύο σερί σετ όπου μέτρησε η ποιότητα και η εμπειρία του. Με αποτέλεσμα εκεί που ήταν πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, να το γυρίσουν και να προηγηθούν 2-1. Στο δεύτερο σετ με τα σερβίς του Ιερεθουέλο, ο Φοίνικας πήρε μια σημαντική διαφορά και το πήρε με 25-18. Στο τρίτο «μίλησε» η εμπειρία της ομάδας των Κυκλάδων. Στην τελική ευθεία του σετ δεν έγινε λάθη, σε αντίθεση με την ομάδα της Πολίχνη, με αποτέλεσμα να το κατακτήσει με 25-20, για το 2-1. Ο Πήγασος «απάντησε» στο τέταρτο. Δυνατή εκκίνηση, σταθερά μπροστά στο σκορ και με καθοριστικά μπλοκ του Τζιουμάκα κατάφερε να κάνει το 2-2, με 25-21.

Το τελείωσε ο Μιχάλοβιτς από το σερβίς

Όλα έδειχναν πώς η ομάδα της Πολίχνης θα κάνει το… μπαμ! Πώς είναι ικανή να «πετάξει» εκτός τελικού τον Φοίνικα. Και το πέτυχε. Ισοπαλία 7-7 στο τάι μπρέι κι εκεί ο Πήγασος βρέθηκε μπροστά. Με 9-7 και 10-8. Εκεί, όμως, πήγε στο σερβίς ο Μιχάλοβιτς. Πρώτος χρόνος του Παπαλεξίου και μπλοκ για το 11-10. Δύο σερί άσσοι από τον διαγώνιο του Φοίνικα και 13-10. Νέο μπλοκ του Παπαλεξίου και 14-10. Με το σερί 7-0 να ολοκληρώνεται με έναν ακόμα άσσο του Μιχάλοβιτς για να πάει το σετ με 15-10 και το ματς με 3-2 σετ στην ομάδα του Γιόσκο Μιλένκοσκι. Ο Φοίνικας Σύρου δύσκολα στον τελικό.

Τα σετ 2-3 σε 2:07: 25-19, 18-25, 20-25, 25-21, 10-15

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-15, 25-19

2ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 18-25

3ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-21

5ο σετ: 4-5, 10-8, 10-12, 10-15

• Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης ήρθαν: 67 από επίθεση, 2 από άσσους, 7 από μπλοκ και 22 από λάθη, ενώ οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ήρθαν: 57 από επίθεση, 9 από άσσους, 15 από μπλοκ και 24 από λάθη.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 24 (23/45 επ., 1 άσσος, 79% υπ. – 44% άριστες), Μήλης 27 (25/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Κεσεσίδης 6 (6/12 επ.), Εφραιμίδης 4 (4/16 επ., 76% υπ. – 48% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 75% υπ. – 65% άριστες), Τσιράκης (λ), Μπαρδούκας, Μποζίδης.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 20 (14/35 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιερεσουέλο 11 (4/4 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Κόστα 20 (14/18 επ., 6 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Φράγκος 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 46% άριστες), Στερν 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 54% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. – 63% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαλεξίου 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.