ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Χρήστου 6ος στο Παγκόσμιο [vid]

Με τη συμμετοχή στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο από τον Απόστολο Χρήστου, έκλεισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για την ελληνική αποστολή. Ωστόσο, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω. Αν και ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, δεν είχε τον ίδιο ρυθμό ως το φινάλε της κούρσας. Ο Χρήστου 6ος στο Παγκόσμιο.

Ο Χρήστου στην 6η θέση

Το φινάλε των αγώνων της κολύμβησης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα είχε και ελληνικό χρώμα. Μιας και ο Απόστολος Χρήστου συμμετείχε στον τελικό των 50μ. ύπτιο. Όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβασή του. Καθώς σημείωσε χρόνο 24.60. Δηλαδή ήταν πιο αργός και από τον ημιτελικό (24.57), αλλά και τον προκριματικό (24.48).

Έτσι, ο πρωταθλητής Ευρώπης δεν πλησίασε τις θέσεις στο βάθρο. Αλλά τερμάτισε στην 6η θέση του τελικού. Άρα μια θέση πιο πίσω από το περσινό παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Πιο συγκεκριμένα, εκεί κατέκτησε την 5η θέση. Βέβαια, ο τελικός είχε και εκπλήξεις. Διότι ο Άρμστρονγκ νίκησε τον Ρις και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Επίσης, ο Κινέζος Ξου το χάλκινο. Ο Χρήστου 6ος στο Παγκόσμιο.

Οι δηλώσεις του Απόστολου Χρήστου

Μετά τον τελικό ο Έλληνας πρωταθλητής μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ. Ειδικότερα, στις δηλώσεις του ανέφερε: «Ήξερα πως κάπου εκεί θα ήταν μια θέση στο βάθρο. Όμως, έπρεπε να ήμουν πιο νευρικός. Αλλά όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Εξάλλου, άφησα πίσω μου τα 100μ. ύπτιο και συγκεντρώθηκα στο πενηντάρι. Όμως δεν νομίζω πως έκανα κάτι λάθος, οπότε είμαι ευχαριστημένος».