Ο Καμαρά «καθάρισε» για τη Γουινέα (video)

Ο μέσος του Ολυμπιακού σκόραρε στο νικηφόρο ματς της εθνικής του ομάδας κόντρα στο Τσαντ, για την προκριματική φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Η Γουινέα νίκησε 1-0 και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης προήλθε από τον «ερυθρόλευκο» χαφ, ο οποίος λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε δίχτυα.

Ο Μαντί Καμαρά έπαιξε πίσω από τους επιθετικούς, σε έναν πιο απελευθερωμένο ρόλο, ανάλογο με αυτό που του δίνει ο Πέδρο Μαρτίνς όταν παρατάσσει τους «ερυθρόλευκους» με διάταξη 4-3-3. Δηλαδή πίσω από τον επιθετικό, σε επιτελικό ρόλο.

Έτσι βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σε δεύτερο χρόνο, λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης για το πρώτο ημίχρονο. Αξιοποίηση την αδράνεια της άμυνας, αλλά και του τερματοφύλακα του Τσαντ και πέτυχε το γκολ -το πρώτο του με την εθνική του ομάδα- το οποίο τελικά έκρινε το ματς.

Ο Καμαρά που επέστρεψε στη δράση μετρά την περιπέτεια που είχε με τον κορωνοϊό, δείχνει και με την εθνική του ομάδα πώς είναι κομβικός παίκτης και κάνει τη διαφορά. Το γκολ που πέτυχε, δε, έδωσε τη νίκη στη Γουινέα και την οδηγεί στην πρόκριση στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.