Ο απόλυτος Μπουχαλάκης

Ο μοναδικός παίκτης του Ολυμπιακού που έχει αγωνιστεί σε όλα τα ματς των προκριματικών επί Μαρτίνς, με 90λεπτη συμμετοχή πάντα.

Δώδεκα ματς στα προκριματικά των κυπέλλων Ευρώπης, το διάστημα που ο Πέδρο Μαρτίνς είναι στον πάγκο του Ολυμπιακού. Και μόλις ένας παίκτης είναι πάντα εκεί. Μόλις ένας παίκτης των «ερυθρολεύκων» δεν έχει χάσει ούτε λεπτό. Μόλις ένας παίκτης έχει παρουσία σε όλα τα ματς. Ο λόγος για τον Ανδρέα Μπουχαλάκη.

Ο Κρητικός μέσος των πρωταθλητών Ελλάδας έχει 12 ματς, σε όλα 90λεπτη συμμετοχή. Από το καλοκαίρι του 2018 που ο Πέδρο Μαρτίνς κοουτσάρισε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στον ευρωπαϊκό αγώνα με τη Λουκέρνη, ο Μπουχαλάκης είναι πανταχού παρών. Σε όλα τα ματς των προκριματικών βασικός, πάντα έβγαζε όλους τους αγώνες σε αυτή την τριετία. Ούτε ένα λεπτό μακριά από τον αγωνιστικό χώρο.

Με τους «ερυθρόλευκους» να μετρούν στα προκριματικά, το διάστημα που στην τεχνική τους ηγεσία είναι ο Πορτογάλος τεχνικός, 9 νίκες και 3 ισοπαλίες με γκολ 26-4. Ο Μπουχαλάκης δεν έχει λείψει ούτε λεπτό, μετρώντας σε αυτά τα 12 ματς ένα γκολ και μία ασίστ. Λογικά θα είναι και κόντρα στη Νέφτσι Μπακού στο αρχικό σχήμα των πρωταθλητών Ελλάδας.