Ο απολαυστικός Ολυμπιακός ξανά Κυπελλούχος

Οι κούπες είναι αμέτρητες Ολυμπιακέ. Οι ΜΑΓΚΕΣ του Πειραιά έκαναν back2back στα κύπελλα Ελλάδας. Στο πρώτο Final-8 στην ιστορία, ο Θρύλος έκανε αυτό που έπρεπε. Κυπελλούχος Ελλάδας και πάλι. Σε έναν τελικό που ήταν εξαιρετικός και σοβαρός από την αρχή. Δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Περιστέρι. Έτσι έφτασε στη νίκη με 85-57. Ο απολαυστικός Ολυμπιακός ξανά Κυπελλούχος.

• O MVP: Αλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν εκπληκτικός. Πέτυχε 26 πόντους με 8/11 τρίποντα και τελείωσε το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, δεν άφησε περιθώρια στο Περιστέρι και «καθάρισε» το ματς από το ημίχρονο.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Φρανσίσκο και Ντένμον. Οι δύο ξένοι του Περιστερίου είχαν 4/17 σουτ και 12 πόντους μαζί. Ουσιαστικά ήταν εκτός κλίματος!
  • THE POINT: Η διαφορά στα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων ήταν καθοριστικός παράγοντας. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 55.6%, το Περιστέρι 34.4%.

Απολαυστικός Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έδειξε από το πρώτο λεπτό στον τελικό πώς δεν είχε σκοπό να δώσει δικαιώματα. Αλλά και πώς  οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποφασισμένοι για την κούπα του κυπέλλου Ελλάδας. Εξάλλου, ήδη στο 5′ η διαφορά ήταν 10 πόντοι (12-2) για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Επίσης, η ευστοχία του Θρύλου από την περιφέρεια ήταν εντυπωσιακή. Αλλά την ίδια στιγμή, η άμυνά του έκανε πολύ καλή δουλειά. Έτσι, από το 7-15 που μείωσε ο Φρανσίσκο, ακολούθησε επί μέρους 11-3 ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου για το +16. Ειδικότερα, ο Βεζένκοφ ήταν ήδη διψήφιος (10π.). Επιπλέον, όταν σε έναν τελικό μια ομάδα ξεκινά με 7/10 τρίποντα και ο αντίπαλος δυσκολεύεται να βρει το καλάθι, τα πράγματα είναι απλά. Καθώς η ομάδα του Σπανούλη δεν μπορούσε να μείνει στο ματς. Μιας και η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο. Ο Πίτερς πήρε τη σκυτάλη (11π. με 3/4 τρ.) στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το αποτέλεσμα ήταν ο Σλούκας να πετύχει το +30 (41-11) στο 16′. Τα δύο διαδοχικά τρίποντα από Ντένμον και Φρανσίσκο κατέβασαν τη διαφορά στους 24 (19-43).

Back2back Κυπελλούχος

Η αλλαγή στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η ενεργοποίηση του Φαλ. Στην αρχή του ματς, η μπάλα πέρασε μέσα, αλλά δεν ήταν και τόσο εύστοχος. Όμως, στην τρίτη περίοδο ο Γάλλος σέντερ πέτυχε 7 πόντους ως το 24′ και η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα στους 32 (23-55). Το Περιστέρι έψαχνε λύσεις στην επίθεση και πήρε πόντους από τον Χάμερ. Αλλά ο Ολυμπιακός ήταν σε καλή βραδιά. Έτσι, ο Βεζένκοφ με τρίποντο στο 29′ έδωσε… αέρα 37 πόντων (31-68) στους «ερυθρόλευκους». Ως εκείνο το σημείο είχε 71.4% στα δίποντα, ενώ το Περιστέρι ήταν στο 32%! Με τον Πίτερς «καυτό» στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, η ομάδα του Μπαρτζώκα έφτασε στο μέγιστο προβάδισμά της. Δηλαδή το +39 (79-40) στο 33′. Λογικό εκεί να υπάρξει μια χαλάρωση, αλλά και το Περιστέρι να βγάλει αντίδραση. Η ομάδα του Σπανούλη «απάντησε» με σερί 17-0, χάρη σε Χουγκάζ, Μωραΐτη και Πουλιανίτη. Έτσι μείωσε 55-79. Αλλά ο Πίτερς έβαλε τη «σφραγίδα» του, καθώς πέτυχε άλλα δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, έφτασε τα 8/11 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο απολαυστικός Ολυμπιακός ξανά Κυπελλούχος.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 21-45, 34-68, 57-85.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.