Ο αμείλικτος νόμος του ποδοσφαίρου

Η πρεμιέρα των ομίλων του UEFA Europa League συνδυάστηκε με ήττα για τον Ολυμπιακό. Ωστόσο υπάρχει εξήγηση για το αποτέλεσμα. Πιο συγκεκριμένα, υπάρχουν δύο βασικοί λόγοι. Καταρχάς τα πολλά αμυντικά λάθη. Ειδικότερα τα ατομικά. Μιας και δύο στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν ισάριθμα γκολ στη Φράιμπουργκ. Επιπλέον, οι μεγάλες χαμένες ευκαιρίες. Αν βάλουμε στο… μενού και τον διαιτητή Λίντχουτ, το «γλυκό» ήρθε και έδεσε! Ο αμείλικτος νόμος του ποδοσφαίρου.

Λάθη και χαμένες ευκαιρίες!

Δυστυχώς για τον Ολυμπιακό, το πρώτο 45λεπτο με την Φράιμπουργκ ήταν απόλυτη εφαρμογή του νόμου του ποδοσφαίρου! Δηλαδή χάνεις γκολ, «τρως» γκολ! Καθώς στο πρώτο ημίχρονο με τους Γερμανούς αυτό έγινε. Πράγματι, οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν πολλές φάσεις. Έτσι θα μπορούσαν να έχουν ακόμη και το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με μειονέκτημα. Δηλαδή πίσω στο σκορ με 2-1. Τρία στοιχεία καθόρισαν το πρώτο μέρος. Καταρχάς τα λάθη. Για την ακρίβεια ήταν πολλά, σε άμυνα και επίθεση.

Διότι σε αυτό το επίπεδο είναι «έγκλημα» να δεχθείς γκολ όπως το πρώτο της Φράιμπουργκ. Όταν ο Φρέιρε έκανε ένα παιδαριώδες σφάλμα. Όπως και το πέναλτι στις καθυστερήσεις. Καθώς εκεί είναι απαραίτητη η έξτρα προσοχή. Ακόμη η συγκέντρωση. Άρα αυτά που δεν είχε ο Ρέτσος. Επιπρόσθετα το ίδιο σκηνικό στην επίθεση. Αρχικά ο Ελ Κααμπί στο 6′ και μετά ο Μασούρας στο 45’+2. Αν είχε γίνει ένα από τα δύο γκολ και ο Ολυμπιακός έπαιρνε το προβάδισμα, θα ήταν όλα διαφορετικά. Αλλά και η ευκαιρία του Γιόβετιτς, αμέσως μετά το 2-3 για την τρίτη ισοφάριση!

Ανεπίτρεπτο λάθος σε ευρωπαϊκό ματς με VAR

Αν και ο Ολυμπιακός αδίκησε εν πολλοίς τον εαυτό του με τα λάθη, όπως και τις χαμένες ευκαιρίες, ο Λίντχουτ έβαλε το… χεράκι του. Ειδικότερα στη φάση του 18’. Όταν ο Σάλαϊ χτύπησε με τον αγκώνα, σε διεκδίκηση, τον Έσε έξω από την περιοχή της Φράιμπουργκ. Λοιπόν, παράβαση καραμπινάτη. Επίσης, η φάση σηκώνει κόκκινη κάρτα! Αλλά ο Ολλανδός δεν έδωσε ούτε καν φάουλ. Όμως έβγαλε κάρτα στον Μαρτίνεθ που «φώναξε» για τη φάση. Για την ακρίβεια, ο Αργεντινός μέσος αποχώρησε τραυματίας και η πρώτη εκτίμηση είναι κάταγμα στη μύτη! Όμως ο Άλαρν Λίντχουντ δεν είδε απολύτως τίποτα! Βέβαια, ούτε ο VARίστας τον ενημέρωσε για να τσεκάρει τη φάση. Το αποτέλεσμα ήταν να «κλέψει» τις εντυπώσεις από τη νίκη της Φράιμπουργκ.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε μπάλα

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε αρκετά καλή απόδοση για την εποχή. Έπαιξε κατά διαστήματα ωραία ποδόσφαιρο. Αλλά σίγουρα και ο Μαρτίνεθ πρέπει να το δουλέψει με τις αλλαγές. Μιας και ήταν λάθος η έξοδος του Φορτούνη, ενώ έχει δώσει την ασίστ για το 2-2. Διότι είναι ο παίκτης που θα μπορούσε να φτιάξει γκολ. Επιπλέον, για μια νέα ομάδα όπως ο Ολυμπιακός με τόσα νέα πρόσωπα, κόντρα σε μια κοντρολαρισμένη ομάδα που πέρσι είχε περάσει… αέρα από το «Γ. Καραϊσκάκης» με 3-0, υπάρχει αισθητή βελτίωση. Όμως το ματς με τη γερμανική ομάδα έδειξε και τις αδυναμίες του Θρύλου. Ειδικά στην άμυνα και αυτό είναι κάτι που πρέπει να διορθώσει ο Ολυμπιακός τον Ιανουάριο. Επομένως θα χρειαστεί έναν στόπερ με ηγετική παρουσία. Ο αμείλικτος νόμος του ποδοσφαίρου.

Υ.Γ. Σε αυτά τα ματς μέσα στο Καραϊσκάκη, όταν ο Ολυμπιακός ψάχνει γκολ, πρέπει να πάρει ευκαιρίες και ο Ελ Αραμπί.