ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

O ΠΑΟΚ προσκύνησε τους θρυλικούς σωματοφύλακες

Με καρδιά και αύρα πρωταθλητή ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός πήρε τεράστια νίκη στην Πυλαία με 2-3. Τιτάνες, Ζουπάνη, Τσούπκοβιτς, Κόστα, Κοκκινάκης, χωρίς να υστερήσει κανείς.

Σφραγίδα και καρδιά πρωταθλητή παρουσίασε ο ψυχωμένος Ολυμπιακός στην Πυλαία, θριαμβεύοντας 2-3 του ΠΑΟΚ κάνοντας απίστευτη ανατροπή στα δύο τελευταία σετ (25-20, 19-25, 25-19, 17-25,. 14-16), διευρύνοντας το αήττητο στην φετινή Α1!

Οι «ερυθρόλευκοι» του Σλόμπονταν Μπόσκαν, εννιά ημέρες μετά την κατάκτηης του πρώτου τους φετινού τροπαίου απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, απέδειξαν ότι διαθέτουν τεράστιο βάθος στο ρόστε τουες, αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε … βαθιά υπόκλιση μέσα στην Θεσσαλονίκη!

Παρά τις πολύ σημαντικές απουσίες των Αγκάμεζ, Φιλίποφ  και  Νταφ (σ.σ. ο Κολομβιανός διαγώνιος αντιμετώπιζε ενοχλήσεις στην ωμοπλάτη και χρησιμοποιήθηκε για ελάχιστους πόντους ως … κεντρικός!), ο Ολυμπιακός βρήκε τις επιθετικές λύσεις που αναζητούσε εαπό τους Ζουπάνη και Τσούπκοβιτς, δείχνοντας πολύ σκληρός για να … πεθάνει κι έφτασε στο 3-0 το ρεκόρ των φετινών του αναμετρήσεων με τον «Δικέφαλο» του Βορρά.

Τόσο ο Ζουπάνης, όσο και ο Τσούπκοβιτς με εκπληκτικά ποσοστά στην επίθεση, αποτέλεσαν τις κολώνες επάνω στις οποίες δομήθηκε επιθετικά ο Ολυμπιακός, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Κόστα, Κοκκινάκη και Στιβαχτή στις καίριες στιγμές όπου κρίθηκαν τα σετ.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος τον παράγοντα έδρα μπήκε πιο «ζεστός» στο ματς και με τους Στάροβιτς, Σαβράνοβιτς να είανι σε καλή βραδιά κατέκτης ετο πρώτο σετ με 25-20.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτεορ σετ με τους Ζουπάνη και Τσούπκοβιτς να αναλαμβάνουν … δράση πήρε τα ηνία από τους πρώτους πόντους.        Την ίδια στιγμή, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν πολύ στο σερβίς χαλώντας την υποδοχή των γηπεδούχων και με συνεχόμενους πόντους βρέθηκαν να προηγούντια 12-16 και 17-21, για να πάρυν το σετ εύκολα όπως μαρτυρά το 19-25.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν ορισμένες ολιγωρίες κι εκμεταλευόμενοι την καλή βραδιά του Ντάντε, αλλά και τους πόντους των Πέτροβιτς, Σαβράνοβιτς και Στάροβιτς το κατέκτησαν με 25-19.

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος μπήκε πολύ ψυχωμένος και αποφασισμένος για όλα! Με  τους Κοκκινάκη, Τσούπκοβιτς και Ζουπάνη να … εκτελούν με κάθε τρόπο, προηγήθηκε 14-17, για να φθάσει στο 14-19 με κόκκινη κάρτα στον Πέτροβιτς για διαμαρτυρία.  Με «όπλο» το πολύ πιεστικό σερβίς, αλλά και την καλή ψυχολογία ο Θρύλος το κατέκτησε πανεύκολα το σετ με 17-25 και πήγε το ματς στο τάι μπρέικ, δημιουργώντας … ψυχολογικά προβλήματα στους γηπεδούχους.

Στο πέμπτο σετ έγινε μεγάλη μάχη! Με απίστευτες άμυνες και τον Κόστα να κάνει δύο τεράστια μπλοκ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-11 και 11-13. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 14-14 με τον Σαβράνοβιτς να παίρνει σημαντικούς πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Στιβαχτή και μία άουτ επίθεση του Ντάντε  κατέκτησε το σετ με 14-16 και πανηγύρισε μία τεςράστια σε αξία νίκη

Τα σετ: 25-20, 19-25, 25-19, 17-25, 14-16.