ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

O Θρύλος είναι εδώ!

Δυο βήματα για τον τίτλο

Το 2-1 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – «Όμιλος Ξυνή». Οι Πειραιώτες, στον τρίτο τελικό των πλέι οφ της Handball Premier, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», επικράτησαν, με χαρακτηριστική άνεση, με 22-16 της ΑΕΚ, έχοντας για 8ο παίκτη τον κόσμο τους που δεν σταμάτησε στιγμή να τραγουδάει. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, δεν άφησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης στον αντίπαλο περιθώριο να αμφισβητήσει την ανωτερότητα τους και πλέον πάνε στον τέταρτο τελικό για να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2, καθώς με αυτή την εμφάνιση του Ολυμπιακού, η ΑΕΚ δεν έχει καμία ελπίδα στο ΟΑΚΑ. Η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο (2/6), στις 15:00 (ΕΡΤ3).

Κυρίαρχος από το πρώτο λεπτό

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και αποφασιστικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 2-0 μέσα σε ενάμισι λεπτό, χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Γρηγόρη Σανίκη. Ο Έλληνας αριστερός ίντερ και ο Παναγιώτης Στούμπης διεύρυναν το σερί των «ερυθρολεύκων» σε 4-0, την ίδια ώρα που αμυντικά οι Πειραιώτες κράτησαν τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ για σχεδόν δέκα λεπτά (4-1 στο 9:50). Λίγο πριν τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στα πέντε γκολ, με τον Δημήτρη Τζηρά να χρίζεται και αυτός σκόρερ, γράφοντας το 6-1. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ο Κώστας Τσιλιμπάρης για ακόμα ένα παιχνίδι πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση έχοντας εννιά αποκρούσεις στα πρώτα τριάντα λεπτά και πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με 12-5, με δυο συνεχόμενα γκολ του Αλέξη Αλβανού και το πέμπτο προσωπικό του Δημήτρη Τζηρά.

Νίκησε άνετα και πάει στο ΟΑΚΑ για το 2-2

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο συν εννιά, 15-6, τρέχοντας ένα σερί 3-1 και διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να τον απειλήσουν. Στο 7:45 η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο, με τον Κρητικό να διαμορφώνει το 16-6. Η ΑΕΚ μείωσε σε 16-8, ωστόσο η απάντηση των παικτών του Γιώργου Ζαραβίνα ήταν άμεση και με τους Κανδύλα και Λιάπη, επανέφεραν τη διαφορά στα δέκα γκολ (18-8) λίγο πριν τα μέσα του ημιχρόνου. Το τελικό 22-16 ήρθε με χαρακτηριστική άνεση για τον Ολυμπιακό που έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών και το Σάββατο θα πάει στο ΟΑΚΑ για την ισοφάριση που θα οδηγήσει τους τελικούς σε πέμπτο παιχνίδι την επόμενη Τετάρτη στο Ρέντη. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Τζηράς με έξι τέρματα και τον ακολούθησαν οι Κρητικός και Σανίκης με τέσσερα και τρία αντίστοιχα.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 22-16

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 4-1, 6-1, 7-2, 9-4, 12-5 (ημ.), 15-6, 16-7, 18-8, 20-9, 20-12, 22-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 2, Κρητικός 4, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 3, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ 2., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 2, Λόκεν, Δομπρής 3, Βαμβακάς 1, Αργυρού 1, Μαντζόπουλος,  Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 3.