O αρχηγός είναι ωραίος ,αλλά ο …υπάρχηγός είναι αλλιώς

Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω λέγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι αλλά υπαρχηγού παρόντος(Πρίντεζης)  έστω και δύσκολα ,έστω και με άγχος υπογράφεται μία πολύ μεγάλη νίκη. Ολυμπιακός-Ρεάλ 92-83 ,με τον “Πρί’ να  είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής στην κανονική διάρκεια με δύο χαμένες βολές, αλλά να παίρνει το αίμα του πίσω με μία καταπληκτική εμφάνιση στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός, με τον Σπανούλη να κάνει ντεμπούτο μπροστά στο κοινό της ομάδας ήταν εντυπωσιακός ,βγάζοντας εκτός ρυθμού το Ντόντσιτς κάτι το οποίο είχε αποσυντονίσει όλη τη Ρεάλ.
Μετά το αρχικό 4-6, με τον Σπανούλη αρχηγό και ένα Παπανικολάου εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση, οι Πειραιώτες έχτιζαν διαφορά που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων ,με το Ντόντσιτς να “ξυπνά” στο τελευταίο λεπτό και με σερί πόντους συν ένα τρελό τρίποντο του Κάρολ στο τέλος του χρόνου ,το ημίχρονο “έκλεισε” στο 34-30.
Το ματς και στην 3η περίοδο ήταν ντέρμπι,με τον Μιλουτίνοφ με δύο καρφώματα να παίρνει τη μπακέτα του σκοραρίσματος και τη διαφορά να φτάνει στο +12 (52-40), ενώ στο παιχνίδι είχε μπει και ο Μακ Λιν.
Ωστόσο, στο τελευταίο πεντάλεπτο, κάτι η πίεση της Ρεάλ, αλλά και τα λάθη στην κυκλοφορία των παικτών του Ολυμπιακού, συν την τρελή ευστοχάι Ντόντσιτς και Κάρολ έφεραν το ματς στο 68-67 .Με τρίπονοτο Κάρολ έκανε το 72-72 και 4” πριν το τέλος ο Πρίντεζης κέρδισε βολές χάνοντας και τις δύο .Κάπως έται πήγαμε παράταση.
Στην παράταση και στα δύο πρώτα λεπτά όλα έδειχαν ότι η Ρεάλ θα κάνει την ανατροπή, ωστόσο, εν αρχή ην ο Πρίντεζης και εν συνεχεία ο Στρέλνιεκς ανέλαβαν δράση και κάπως έτσι και αφού το μομέντουμ είχε γυρίσει , ο Ολυμπιακος όχι μόνο νίκησε αλλά πήρε και διαφορά 9 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 18-6, 34-30, 56-47, 72-72 κ.α., 92-83 παρ.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Σπανούλης 7 (1), Μιλουτίνοφ 12 (7ριμπ.), Στρέλνιεκς 15 (1), Πρίντεζης 21 (1τρ., 7ριμπ.), Παπανικολάου 14 (3), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 4, Γουίλτζερ 2, Τόμπσον 5 (6ριμπ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ 3 (1), Ρούντι 3 (1/5τρ.), Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 33 (4/9τρ.), Ματσιούλις, Ρέγες 4, Καμπάτσο, Κάρολ 24 (4/10τρ.), Ταβάρες 8, Τόμπκινς 6 (10ριμπ.), Τέιλορ 2.