Νύχτες μαγικές και ονειρεμένες

Ο Ολυμπιακός έχει ζήσει πολλές τα τελευταία χρόνια, ενώ άλλοι πανηγυρίζουν που του σταμάτησαν το αήττητο πρωτάθλημα.

Ένα ακόμα βράδυ χαράς και υπερηφάνειας για τον κόσμο του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς νίκησε 4-2 την Αϊντχόφεν και έδειξε πώς δικαίως είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ελλάδας στα ευρωπαϊκά κύπελλα τα τελευταία χρόνια. Η μοναδική ομάδα που κρατά ψηλά την ελληνική σημαία στην Ευρώπη. Μία ακόμα σπουδαία νίκη για τον μεγαλύτερο ελληνικό σύλλογο, για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Με τους «ερυθρόλευκους» πάλι να είναι αυτοί που συνεχίζουν στις διεθνείς διοργανώσεις και μετά την αλλαγή του χρόνου.

Μια βραδιά που θα μπορούσε εύκολα να μας στείλει όλους στους τρελάδικο. Όσα έγιναν στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαν προηγούμενο. Γκολ ο Μπουχαλάκης, ισοφάριση με τον Ζάχαβι με μεγάλη δόση τύχης. Γκολάρα ο Εμβιλά, αδράνεια στην άμυνα, κακή εκτίμηση του Σα και νέα ισοπαλία. Στα… χασομέρια του πρώτου 45λεπτου ο Ελ Αραμπί «χτύπησε» ξανά τη φετινή χρονιά και πέτυχε το 3-2! Πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε. Δεν θα μπορούσε να πάει το ματς ως το τέλος έτσι. Εκεί ο Μαρτίνς έκανε σωστή διαχείριση από τον πάγκο. Με τις αλλαγές την κατάλληλη στιγμή. Έβαλε και Έλληνες παίκτες στην τελική ευθεία του ματς και τον δικαίωσαν. Και ο Φορτούνης και ο Βρουσάι και ο Μασούρας. Όπως το ίδιο είχε κάνει ο Μπουχαλάκης στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και ο Παπασταθόπουλος στο δεύτερο μέρος ήταν αυτός που έπρεπε. Για να τελειώσει ο αγώνας στον Πειραιά με τον Ολυμπιακό να έχει δύο γκολ διαφορά και τον πρώτο λόγο για τον επαναληπτικό στην Ολλανδία. Για ένα λόγο κυρίως κι αυτός δεν είναι η νίκη 4-2.

Είναι το στυλ ποδοσφαίρου της PSV. Η ολλανδική ομάδα παίζει ένα ποδόσφαιρο του στυλ «όσα βάλουμε, όσα φάμε». Κοινώς θέλει προσοχή η επίθεσή της, αλλά και η άμυνά της έχει πολλά θέματα. Αν ο Ολυμπιακός εφαρμόσει το πλάνο του Μαρτίνς και στη ρεβάνς, δεν υπάρχει περίπτωση να μην προκριθεί στους «16» του Europa League. Για να γίνει και η επόμενη Πέμπτη, αλλά και αρκετές από τις επόμενες, νύχτες μαγικές και ονειρεμένες!