Ντροπή να «μιλάνε» για τη διαιτησία

«Η διαιτησία συνέβαλε στις προϋποθέσεις, ώστε ο Ολυμπιακός να φύγει νικητής από εδώ». Η τοποθέτηση του Βόβορα στη συνέντευξη Τύπου μετά τον δεύτερο τελικό μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει στις τάξεις των φίλων του μπάσκετ, όχι μόνο σε εκείνους του Θρύλου. Διότι με ό,τι είδαμε το βράδυ της Τρίτης, ακόμα και ο Μιλουτίνοφ θα το σκέφτονταν να επιστρέψει στην Ελλάδα αν υπάρξει τελικά θέμα επανόδου στο Λιμάνι! Ντροπή να «μιλάνε» για τη διαιτησία!

Για πολλά γέλια…

Ένα ματς που ξεκινά με τον Γουόκαπ να έχει 2 φάουλ σε λιγότερο από 3 λεπτά. Επιπλέον, στο 5′ έχει δύο φάουλ και ο Φαλ. Δύο κομβικοί παίκτες για το παιχνίδι του Ολυμπιακού. Ειδικότερα, όμως, κάτι που έχει μεγαλύτερη αξία είναι πώς οι «πράσινοι» που έπαιζαν άμυνα πάνω στην μπάλα, στα όρια του φάουλ, υπέπεσαν μόλις σε 3 φάουλ στην πρώτη περίοδο. Τα δύο πρώτα ήρθαν στο πρώτο τρίλεπτο και το επόμενο μετά από 6’25”! Η διαιτησία δεν καθόρισε σε κανένα σημείο το αποτέλεσμα του ματς

Απλά, στην πλευρά του ΠΑΟ ψάχνουν να βρουν δικαιολογίες και άλλοθι για τη δεύτερη ήττα στους τελικούς. Είναι αλήθεια ότι ο Ολυμπιακός έκανε δεκάλεπτο 23-4 στον πρώτο τελικό και πεντάλεπτο 23-2 για πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Δεν γίνονται σε δύο σερί ματς αυτά τα σερί από τη διαιτησία. Αξίζει να σημειωθεί πώς όλα αυτό είναι αποτέλεσμα της δουλειάς και της ανωτερότητας που έχουν οι «ερυθρόλευκοι» έναντι των «πράσινων». Εξάλλου, έξι σερί νίκες σε ντέρμπι «αιωνίων» δείχνουν τη διαφορά των δύο συλλόγων.

Μάλλον θυμούνται άλλες εποχές

Η μοναδική εξήγηση για ότι ειπώθηκε είναι μια. Μάλλον στις τάξεις του ΠΑΟ θυμούνται και ονειρεύονται παλιές εποχές. Τις εποχές του «Φάρου». Άλλες εποχές για το ελληνικό μπάσκετ. Τότε που υπήρχε μια ομάδα την οποία συμπαθούσαν ιδιαίτερα στην ομοσπονδία και την αντιμετώπιζαν με «ωραίο» τρόπο! Μάλλον ελπίζουν να επιστρέψουν αυτές οι εποχές. Των non-call, της διαιτησίας 100%-0% υπέρ μιας συγκεκριμένης ομάδας, των τριών φάουλ του Μιλουτίνοφ μέσα σε 28”. Βεβαίως, όταν έπαιζε με την ΤΣΚΚΑ στο ΟΑΚΑ δεν του σφύριζαν ούτε ένα φάουλ εις βάρος τους. Η ουσία είναι μία. Ντροπή να «μιλάνε» για τη διαιτησία!