Ντου από…”Φορτού” και πρόκριση

Μία απόλυτα αντρίκεια και μάγκικη πρόκριση πήρε ο Ολυμπιακός στο Περιστέρι , επικρατώντας με 1-2 του Ατρομήτου, έχοντας ως ηγέτη τον εκπληκτικό Κώστα Φορτούνη  που μπήκε στο 55 και άλλαξε όλο το ρου του ματς, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ  οφσάιντ του Ντάουντα. Από το δικό του φάουλ ξεκίνησε το γκολ της ισοφάρισης του Ρομαό ,με τον Τρικαλινό να σκοράρει το δεύτερο που “σφράγισε” την πρόκριση.

Δεν έκρυβε εκπλήξεις η 11άδα του Μπέντο που χρησιμοποίησε ένα 4-4-1-1 με τον Σεμπά πίσω από τον Καρίμ, αριστερά τον Μανθάτη και δεξιά τον Ελγιουνούσι ,με Ρομαό -Ανδρούτσο στα χαφ ,Μποτία-Ντα Κόστα στην άμυνα ,Φιγκέιρας -Ντε Λα Μπέγια και κίπερ τον Λεάλι.

Ο Ατρόμητος άφησε χώρο στον Ολυμπιακό μη πιέζοντας ψηλά με τους “Ερυθρόλευκους να περνάνε τον χώρο τυου κέντρου και απο και περα, οι δύο επιθετικοί πίεζαν με τους Μανιάτη καταρχήν και Ούμπιδες εν συνεχεία, να έχουν εντολή να μην πηγαίνει η μπάλα στον Σεμπά που έπαιζε κάτι σαν δεκάρι, ενώ ο Μπέντο δεν παρέκκλινε της φιλοσοφίας οι μπακ του να βγαίνουν ψηλά και να γίνονται εξτρέμ με τον Καρίμ να κινείται συνεχώς για να μπερδεύει τους αμυντικούς του Ατρομήτου, και τους Σεμπά ,Μανθάτη και Ελγιουνούσι όταν οι Πειραιώτες επιτίθεντο να γίνουν φορ.. Σε μία από αυτές τις φάσεις,στο 8ο λεπτό, ο Φιγκέιρας έβγαλε για το Νορβηγό που σε ρόλο φορ “χάιδεψε” τη μπάλα, κάνοντας λόμπα, αλλά ο Γκορμούνοφ έδιωξε σε κόρνερ.

Το παιχνίδι κυλούσε στο ίδιο τέμπο,με τον Ολυμπιακό να απειλεί στο 24, όταν ο Καρίμ πήρε τη μπάλα,έκανε φοβερή προσποίηση στον Φυτανίδη και σούταρε δυνατά στην γωνία που φύλαγε ο Γκορπούνοφ που έδιωξε τη μπάλα.

Το ημίχρονο κύλησε χωρίς άλλες συγκινήσεις, την ώρα που το β ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ κόντρα στη ροή του πρώτου.

Ο Κιβρακίδης ,όντας σε θέση οφσάιντ, από το άνοιγμα του Πλατέλλα, όπως και άλλοι τέσσερις παίκτες ,πήρε τη μπάλα ,έβγαλε τη σέντρα και ο Ντάουντα σκόραρε για το 1-0, με την έναρξη της επανάληψης.

Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Ντάουντα βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που έκανε έφυγε άουτ.

Στο 55, ο Μπέντο έκανε την κίνηση που έμελλε να αλάξει όλο το παιχνίδι.

Με τον Φορτούνη να παίρνει τη θέση του Ταρίκ και να μετατρέπεται σε μεγάλο πρωταγωνιστή!

Με την είσοδο του, οι Πρωταθλητές βρήκαν τη δημιουργία που έψαχναν και στο 64, απο δικό του φάουλ , ο Ρομαό με κεφαλιά έκανε το 1-1,ενώ στο 74,απο τη σέντρα του Ντε Λα Μπέγια απο αριστερά, έπιασε έξυπνη κεφαλιά και νίκησε τον Γκορμπούνοφ για το 1-2.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στο Ντα Κόστα, ενώ θα μπορούσε να γίνει το 1-3 όταν ο Φιγκέιρας βγήκε στην αντεπίθεση απο πάσα του Σεμπά αλλά το σουτ που έκανε έφυγε άουτ.

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Κατράνης, Μανιάτης, Ούμπιδες (88′ Λαζαρίδης), Τόνσο, Λημνιός (81′ Ντιγκινί), Πλατέλλας, Ντάουντα (56′ Λε Ταλέκ).

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Ανδρούτσος (80’ Ρέτσος), Ελιουνούσι (56’ Φορτούνης), Σεμπά, Μανθάτης (85’ Νικολάου), Ανσαριφάρντ.