Χωρίς κατηγορία

«Ντόρτια» της Μονακό στην Ναντ με σούπερ Γιεντέρ

Εντυπωσιακή η Μονακό διέσυρε την ευρωπαϊκή αντίπαλο του Ολυμπιακού με 4-1 έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπεν Γιέντερ.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μονακό την αναμέτρησή της κόντρα στην Ναντ. Η ομάδα του Πριγκιπάτου έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον τον 32χρονο επιθετικό της, Μπεν Γιεντέρ, συνέτριψε με 4-1 τα «καναρίνια» στο «Λουί Ντε».

Ο 32χρονος φορ  έφτασε τα 66 γκολ με τη φανέλα των Μονεγάσκων στον 21ο αιώνα, ξεπερνώντας τον Ρανταμέλ Φαλκάο στη λίστα με τους κορυφαίους σκόρερ της ομάδας από το 2010 και έπειτα!

Από την άλλη πλευρά η εκ των ευρωπαϊκών αντιπάλων του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Europa League απογοήτευσε , αναδεικνύοντας πολλά αμυντικές αδυναμίες και δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να διεκδικήσει κάτι θετικό.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τη Μονακό, με τον Εμπολό να της δίνει το προβάδισμα στο 2ο κιόλας λεπτό, ενώ ο Μπεν Γιεντέρ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (6′). Στο 28′ ο 32χρονος σκόραρε από κοντά για το 3-0, πριν ολοκληρώσει το χατ-τρικ του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62′. Οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν για το τελικό 4-1 στο 80′, με αυτογκόλ του Ενρίκε.