ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Ντόρτια» για τη Φενέρμπαχτσε

Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού επικράτησε με 4-2 της Αδανα Ντεμίρσπορ και μείωσε εκ νέου τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Γαλατασαράι στους δύο βαθμούς

Ζωντανή στην μάχη του τίτλου παρέμεινε η Φενέρμπαχτσε
Η ομάδα του Ισμαΐλ Καρτάλ μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» για να επικρατήσει με το εμφατικό 4-2 της Αδάνα Ντεμίρσπορ. Με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης να μειώνει εκ νέου τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο Γαλατασαράι στους δύο πόντους
Ένα ματς στο οποίο η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στα προημιτελικά του Conference League έδειξε πως διαθέτει τρομερή επιθετική λειτουργία αλλά και προβληματική άμυνα.
Η αναμέτρηση είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 17ο λεπτό με τον Τζίκου μετά από ασίστ του Μούλντουρ.
Παρόλα αυτά, η χαρά τους κράτησε για μικρό διάστημα, αφού μόλις στο 25’ ο Μπαλοτέλι ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Με ξεκάθαρη διάθεση να πάρει εκ νέου τα ηνία στην αναμέτρηση μπήκε η Φενέρμπαχτσε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τον Καχβετσί να φτιάχνει το 2-1 του Τζέκο στο 51’, ενώ στο 70ο λεπτό ο Τάντιτς βρήκε δίχτυα για το 3-1. Οι γηπεδούχοι έδειξαν φλυαρία και αγχώθηκαν ξανά λίγο αργότερα όταν ο Μπαράσι μείωσε ξανά στο… γκολ στο 80ο λεπτό, αλλά ο Ντουρσούν στο 85’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για να διαμορφώσει το τελικό 4-2.