ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ντέρμπι στα… χαρτιά, ο Θρύλος διέλυσε τον Απόλλωνα!

Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στην «Ελαφρά Ταξιαρχία»  επικρατώντας με 14-8 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Σε τρομερή κατάσταση έδειξε ότι βρίσκεται ο Ολυμπιακός για δεύτερο σερί παιχνίδι στην Α1 πόλο των Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν πολύ πιο άνετα από το τελικό 14-8 του Απόλλων Σμύρνης στο υποτιθέμενο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής και έτσι τον έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κυρίαρχος από το ξεκίνημα

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» στην πρώτη τους επίθεση κέρδισαν δύο αποβολές και χάρη σε τέρμα του Σκουμπάκη από ασίστ του Γενηδουνιά άνοιξαν το σκορ. Από πασέρ ο Γενηδουνιάς έγινε σκόρερ στην κόντρα στην επόμενη φάση για το 2-0, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να πρεσάρουν σε όλο το μήκος της πισίνας από το ξεκίνημα. Ο Μίτροβιτς μείωσε σε 2-1 για τον Απόλλωνα, όμως ο Γενηδουνιάς στην κόντρα έκανε το 3-1 για το σκορ του οκταλέπτου.

Δύο συνεχόμενα τέρματα του Κάκκαρη στον παίκτη παραπάνω από ασίστ του Γενηδουνιά έφεραν το 5-1 για τον Ολυμπιακό για να έρθει το γκολ του Αργυρόπουλου στον παραπάνω για το 6-1. Ο Μπόουνε στον παραπάνω πέτυχε το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων για να έρθει μετά το 7-2 με το πρώτο τέρμα του Ίρβινγκ στο ματς. Δύο σερί γκολ του Γενηδουνιά, το ένα με πέναλτι και το άλλο στον παραπάνω έφεραν το σκορ στο 9-2, ενώ ο Καπότσης έκανε το 10-2 και πάλι στον παραπάνω που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Χαλάρωσε αλλά δεν το… πλήρωσε

Όπως ήταν λογικό οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να είχαν τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για την αρχή της σεζόν και το μόλις τρίτο επίσημο ματς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο τρίτο οκτάλεπτο ο Θρύλος σκόραρε ένα τέρμα, ενώ δέχθηκε τέσσερα.

Ο Σκουμπάκης σκόραρε για τον Ολυμπιακό μετά από περίπου δέκα λεπτά αγώνα για το 12-6 και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Θοδωρής Βλάχος πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ στο ματς, ενώ στη συνέχεια ο Γούνας μείωσε σε 12-7 στον παίκτη παραπάνω.

Tα οκτάλεπτα: 3-1, 7-1, 1-4, 3-2

Η διακύμανση:

1ο  οκτάλεπτο: 1-0 Σκουμπάκης (π/π., 7:27), 2-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 5:57), 2-1 Μίτροβιτς (π/π, 1:20),3-1 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:04)

2ο οκτάλεπτο: 4-1 Κάκαρης (φουντ., 7:21), 5-1 Kάκαρης (π/π., 4:54), 6-1 Αργυρόπουλος (π/π., 3:52), 6-2 Μπόουεν (π/π., 3:20), 7-2 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 2:55), 8-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 1:46), 9-2 Γενηδουνιάς (0:50), 10-2 Καπότσης (π/π., 0:02)

3ο οκτάλεπτο: 10-3 Τοράκης (π/π., 7:23), 11-3 Ντάουμπε ( περιφέρεια, 6:56), : 11-4 Τοράκης (κόντρα, 5:13), 11-5 Γούνας (πέναλτι, 2:59), 11-6 Σολανάκης (π/π. 1:49)

4ο οκτάλεπτο: 12-6 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 4:50), 12-7 Γούνας (π/π., 2:17), 13-7 Καπότσης (περιφέρεια, 1:28), 13-8 Μπόουεν (π/π., 0:54), 14-8 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 0:35)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 4, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης 2, Μουρίκης, Καπότσης 2, Χρυσοσπάθης 1, Ίρβινγκ 1, Σύρμας, Γραμματικός, Μαθιόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης):  Γαλανίδης, Αλαμάνος, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Χατζηκυριακάκης, Τοράκης 2, Μίτροβιτς 1, Βιτέλλας, Μπόουεν 2, Γούνας 2, Γωνιωτάκης, Σολανάκης 1, Καβουσάνος, Φέγγος, Κίτσος.