Νίκησε ΠΑΟΚ και απουσίες

Ο Ολυμπιακός ήταν νικητής στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Μια πολύ μεγάλη νίκη για τα κορίτσια του Θρύλου, με 3-2 σετ. Αλλά έχει τεράστια σημασία διότι οι «ερυθρόλευκες» ήταν ιδιαίτερα «λαβωμένες» στο ματς. Αγωνίστηκαν χωρίς Κούμπουρα, Αντωνακάκη, ενώ προβλήματα είχαν ακόμη οι Σάλας και Χριστοδούλου. Ωστόσο, τα κορίτσια του Μιτσέλι έκαναν κατάθεση ψυχής και πήραν μια νίκη γοήτρου. Νίκησε ΠΑΟΚ και απουσίες.

Έπαιξε σαν Θρύλος

Στο πρώτο σετ οι Τσιτσιγιάννη, Γουίντερς και Γενιτσαρίδη ήταν καθοριστικές. Η Αμερικανίδα έκανε το 5-4, ενώ η Ελληνίδα διαγώνια με δύο διαδοχικούς πόντους έκανε το 14-10. Αν και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 17-17, η Γενιτσαρίδη έδωσε το προβάδισμα (18-17), ενώ η Εμμανουηλίδου με μπλοκ και άσσος έκανε το 20-17 και το 23-19, αντίστοιχα. Με την Γουίντερς να τελειώνει το σετ για το 25-19. Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο καλά. Έτσι οι «ασπρόμαυρες» προηγήθηκαν 13-9. Η Τσιτσιγιάννη πήρε τον πόντο και η Γενιτσαρίδη πήγε στο σερβίς. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει ένα μεγάλο σερί ο Θρύλος. Με Γουίντερς, Τσιτσιγιάννη και Εμμανουηλίδου, για να πάρει η Γενιτσαρίδη τον πόντο το 19-13! Η Γουίντερς έκανε το 23-18 και η Γενιτσαρίδη τέλειωσε το σετ με 25-19, για το 2-0.

Λεπτομέρειες και ψυχολογία

Μεγάλη «μάχη» έγινε στο τρίο σετ. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι»-«χέρι» στο σκορ. Η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 6-7 και η Τσιτσιγιάννη ισοφάρισε σε 11-11. Με δύο διαδοχικούς πόντους της Γουίντερς και ένα λάθος (σ.σ.: υπέρβαση) από τον ΠΑΟΚ έγινε το 15-12. Όμως, οι «ασπρόμαυρες» γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν 20-18 και 23-20, Εκεί η Γουίντερς και τα μπλοκ από Γενιτσαρίδη και Λαμπρούση έφεραν το23-23. Με δύο πόντους της Γενιτσαρίδη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24 και 25-25. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ με το μπλοκ της Εμμανουηλίδου (27-26), αλλά δεν τελείωσε το σετ που πήγε στον ΠΑΟΚ με 30-28. Η ψυχολογία έπεσε εντελώς, η Καράρο είχε ένα θεματάκι και στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα. Μετά το 8-10 ξέφυγε με 8-18 και πήγε το σετ με 25-11 για το 2-2.

Νίκησε ΠΑΟΚ και προβλήματα

Όμως, παρότι ο Ολυμπιακός ήταν «λαβωμένος» με σημαντικές απουσίες, έδειξε χαρακτήρα. Με το μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος προηγήθηκε 6-4. Επίσης, με πόντους από Τσιτσιγιάννη (2) και Γουίντερς, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν 9-5! Όμως, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και μείωσε στον πόντο (10-9). Η Λαμπρούση έκανε το 11-9 και με μπλοκ το 12-10. Η Γενιτσαρίδη πέτυχε το 13-11 και με άσσο διαμόρφωσε το15-11, δίνοντας στον Θρύλο το σετ και το ματς με 3-2. Νίκησε ΠΑΟΚ και απουσίες.

Τα σετ 3-2 σε 119′: 25-19, 25-19, 28-30, 11-25, 15-11.

• 1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-18, 25-19
  • 2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-15, 25-19
  • 3ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 28-30
  • 4ο σετ: 4-8, 8-16, 9-21, 11-25
  • 5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-10, 15-11

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (4/11 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Γουίντερς 21 (21/52 επ., 48% υπ. – 28% άριστες), Λαμπρούση 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 16 (11/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καράρο 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 22 (21/51 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. – 22% άριστες) / Κοσμά (λ, 53% υπ. – 30% άριστες), Γιώτα, Τοντάι 1 (1/4 επ.), Ζαφειρίου.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 13 (8/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κρολ 21 (19/61 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 75% υπ. – 50% άριστες), Βεργίδου 1 (1/1 επ.), Κάφρεϊ 11 (10/27 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 23% άριστες), Μπλάνκο 10 (4/13 επ., 6 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 44% υπ. – 27% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μερτέκη, Λιάγκη.