Νίκησε η ΟΜΑΔΑ

Το 1-0 έγινε με την Εφές ,αλλά ήταν και είναι ,απλά, το πρώτο γκολ  για τον Μπασκετικό Ολυμπιακό που θα πρέπει να μείνει σοβαρός και συγκεντρωμένος για το 2-0.

Οι Πρωταθλητές ,σε αυτό το πρώτο τους  παιχνίδι, έβγαλαν τεράστια ενέργεια   και κυρίως κατάφεραν να πάρουν πράγματα από τον πάγκο τους αλλά και από ένα παίκτη που δεν έχει κάνει πολλές φορές  αίσθηση με την απόδοση του.. Το Νίκολα Μιλουτίνοφ.  Και με ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο Πρίντεζης-Σπανούλης και Μπίρτς είχαν μαζί 2 πόντους. Οσο για την άμυνα ήταν εξαιρετική και αν εξαιρέσουμε τον Ερτέλ όλοι οι υπόλοιποι ήταν εκτός παιχνιδιού και παρά το γεγονός ότι το ματς είχε γρήγορο ρυθμό, οι Τούρκοι  δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις.

Στην επανάληψη,όταν στην εξίσωση μπήκαν και οι υπόλοιποι για τον Ολυμπιακό ,τα πράγματα έγιναν πολύ πιο απλά ,αφού οι Πειραιώτες  εξακολουθούσαν να έχουν ισορροπία σε όλες τις γραμμές, ενώ η Εφές συνέχιζε να μην είναι καλή.

Το κλειδί για το 2-0, θα το έχει  ο ίδιος ο Ολυμπιακός, για να πάμε στο ματς της Παρασκευής. Το εύκολο,1-0 μπορεί να αποδειχτεί μπούμερανγκ, αν ο Πρωταθλητής δεν εμφανίσει την ίδια συνέπεια και ισορροπία στο παιχνίδι του.

Οι Τούρκοι και πάλι θα προσπαθήσουν να “τρέξουν” και να βελτιώσουν τα αμυντικά τους κενά,αλλά και τα  περιφερειακά σουτ  ενώ ο Ολυμπιακός θα πρέπει να μπει με την ίδια σοβαρότητα και στα 40 λεπτά του αγώνα και να μην δώσει δικαιώματα στην αντίπαλο του να ελπίζει.

Και βέβαια, σε όλες αυτές τις εξισώσεις,μπαίνει και ο κόσμος. Με δύναμη-φωνή και πάθος, όπως και σήμερα, οι φίλοι του Ολυμπιακού έδειξαν συνεπείς στο ραντεβού τους και έβαλαν και αυτοί το …χεράκι τους για να μπεί το πρώτο γκολ..Και την Παρασκευή όμως, το ΣΕΦ πρέπει να …καίει..