ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Νίκησε με το μυαλό στη Μπρέσια

Η πρώτη φάση του πρωταθλήματος της Α1 πόλο Ανδρών ολοκληρώθηκε πριν λίγο για τον Ολυμπιακό. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έκλεισαν το πρώτο μέρος της σεζόν με το απόλυτο. Δεκατέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς και 42 βαθμούς. Επικρατώντας 14-4 του Εθνικού για την 14η αγωνιστική. Νίκησε με το μυαλό στη Μπρέσια.

Με το μυαλό στη Μπρέσια

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου για ένα ημίχρονο δεν είχαν καθαρό μυαλό, δεν είχαν συγκέντρωση. Φάνηκε πώς η σκέψη τους και η προσοχή τους ήταν στο προσεχές -και καθοριστικό- ματς με την Μπρέσια, για τη 9η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του LEN Champions League. Το ματς που θα διεξαχθεί την Τρίτη στις 19:15. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο ξεκίνημα του ματς ο Φιλίποβιτς έχασε πέναλτι! Με τον Εθνικό να σκοράρει και να κλείνει το οκτάλεπτο με 1-0. Στο δεύτερο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν. Αλλά αμυντικά δεν ήταν αυτοί που έπρεπε. Με αποτέλεσμα ο Εθνικός να σκοράρει κάθε φορά που ο Ολυμπιακός πετύχαινε γκολ. Με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 4-3 υπέρ του, τυπικά γηπεδούχου, Εθνικού.

Πάτησε… γκάζι με την άμυνα

Οι «φωνές» του Θοδωρή Βλάχου, διότι είπε αρκετά στους παίκτες του, έπιασαν τόπο. Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε εντελώς διαφορετικός στο δεύτερο ημίχρονο. Κατάφερε στο τρίτο και το τέταρτο οκτάλεπτο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Με το ταλέντο που υπάρχει είναι εύκολο, αν βρει ρυθμό στην επίθεση, να σκοράρει με μεγάλη συνέπεια. Έτσι κι έγινε. Σημειώνοντας τρία από τα έξι επόμενα γκολ του στην κόντρα, τελείωσε το ματς από νωρίς. Με επί μέρους σκορ 4-0 και 7-0 στο τρίτο και το τέταρτο οκτάλεπτο, αντίστοιχα, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έδειξαν το κανονικό τους πρόσωπο. Κι έφτασαν σε νίκη με σκορ 14-4, κάνοντας σερί 11-0 στο δεύτερο ημίχρονο. Κλείνοντας την κανονική περίοδο με το απόλυτο, 14 νίκες σε 14 ματς. Νίκησε με το μυαλό στη Μπρέσια.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 3-3, 0-4, 0-7

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κοχείλας (κόντρα, 4:22)

2ο οκτάλεπτο: 1-1 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 7:12), 2-1 Βιτέλλας (π/π., 6:22), 2-2 Γραμματικός (περιφέρεια, 3:35), 3-2 Μπεριστιάνος (κόντρα, 3:10), 3-3 Γραμματικός (κόντρα, 2:18), 4-3 Βιτέλλας (περιφέρεια, 1:48).

3ο οκτάλεπτο: 4-4 Φιλίποβιτς (6:21, περιφέρεια), 4-5 Γκίλλας (δύο μέτρα, 5:55), 4-6 Φιλίποβιτς (κόντρα, 5:22), 4-7 Χρυσοσπάθης (κόντρα, 4:06).

4ο οκτάλεπτο: 4-8 Δερβίσης (7:15, περιφέρεια), 4-9 Δερβίσης (κόντρα, 6:56), 4-10 Φουντούλης (κόντρα, 6:25), 4-11 Φιλίποβιτς (δύο μέτρα, 5:52), 4-12 Φουντούλης (περιφέρεια, 5:08), 4-13 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 3:27), 4-14 Φουντούλης (περιφέρεια, 1:58).

Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Γκάτσος, Βαλλιανάτος, Παπαλουκάς, Παπαδόγκονας, Βιτέλλας 2, Δερμιτζάκης, Μπεριστιάνος 1, Ζωγράφος, Ιωάννου, Δασόπουλος, Κοχείλας 1, Καραμπάτης.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός 2, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης 3, Φιλίποβιτς 3, Σύρμας, Μαθιόπουλος.