Νίκησαν Εύοσμο και κούραση

Κράτησε το αήττητο η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού με την δύσκολη εκτός έδρας νίκη της επί του Αίαντα Ευόσμου με 3-2.

Την αήττητη πορεία της προς την κατάκτηση του έκτου συνεχόμενου πρωταθλήματος συνέχισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες προέρχονταν από την τεράστια σε αξία πρόκρισή τους στον τελικό του Challenge Cup κόντρα στην Κράσνονταρ, αλλά και από το κοπιαστικό ταξίδι … αλέ ρετούρ στην Ρωσία και την νέα τους μετακίνηση στην Θεσσαλονίκη, επικράτησαν με 3-2 σετ (22-25, 25-18, 25-17, 17-25, 13-15) του Αίαντα Ευόσμου, στη Θεσσαλονίκη, διεύρυναν τη νικηφόρα πορεία τους και εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος, έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας στο πρωτάθλημα συνεχίζονται την Τετάρτη (28/3 18:00), όπου ο Ολυμπιακός υποδέχεται το Μαρκόπουλο στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής.

Ο Ολυμπιακός, που άρχισε την αναμέτρηση με τις Βλαχάκη, Κωνσταντινίδου, Λαμπρούση, Νιέμερ, Παπαδοπούλου και Πολ συνάντησε αντίσταση από τον Αίαντα στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 8-6 και 16-14 στο πρώτο και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αντίστοιχα του πρώτου σετ. Οι «ερυθρόλευκες», έδειξαν την ανωτερότητα τους, αντέδρασαν και με ένα σερί 5-0 έκαναν το 20-16, 20-21 για να κατακτήσουν το σετ με 25-22 για το 1-0 στον αγώνα. Στην αρχή του δεύτερου σετ οι παίκτριες του Mπράνκο Κοβάτσεβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 4-0 για να φτάσουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ στο συν πέντε και το 8-3. Ο Αίας Ευόσμου αντέδρασε, μείωσε, αρχικά και στη συνέχεια προηγήθηκε με 16-14, προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ για το 25-18 και στο 1-1 στα σετ στον αγώνα. Αυτό ήταν το πρώτο χαμένο σετ για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα μετά από 18 αγώνες τους οποίους έχει κερδίσει με 3-0. Στο τρίτο σετ, στο ΔΑΚ Ευόσμου, ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι πιο δυνατά, προηγήθηκε με 8-5, ωστόσο οι γηπεδούχες ισορρόπησαν το σετ, πέρασαν μπροστά με 16-14 και πήραν το σετ με 25-17 για το 2-1 που σήμαινε και την πρώτη απώλεια βαθμού στη φετινή σεζόν για τη ομάδα του Πειραιά. Το τέταρτο σετ άνηκε στις «ερυθρόλευκες» που αντέδρασαν σωστά, είχαν το προβάδισμα και τον έλεγχο από την αρχή και με το 25-17 έκαναν το 2-2 στέλνοντας το παιχνίδι στο τάιμ-μπρέικ. Εκεί, μίλησε η εμπειρία τους και δείχνοντας για ακόμα μια φορά την ανωτερότητα τους, γ’υρισαν το σετ από το 12-9 κατακτώντας με 15-13 και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στη Volleyleague.

Tα σετ: 22-25, 25-18, 25-17, 17-25, 13-15

1ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 22-25

2ο σετ: 3-8, 16-14, 21-18, 25-18

3ο σετ: 5-8, 16-15, 21-16, 25-17

4ο σετ: 7-8, 10-16, 13-21, 17-25

5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-9, 13-15