Νικηφόρα πρεμιέρα των Εφήβων του Ολυμπιακού

Με το… δεξί ξεκίνησαν οι πρωταθλητές της ΕΣΚΑΝΑ την παρουσία τους, στην τελική φάση του 49ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης. Επικρατώντας 60-53 της ΑΕ Σερρών. Νικηφόρα πρεμιέρα των Εφήβων του Ολυμπιακού.

Κυριαρχία του Ολυμπιακού από νωρίς

Το ματς στο κλειστό γυμναστήριο του «Λίντο», στο Ηράκλειο της Κρήτης, ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Πρωταγωνιστής ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έβαλε από νωρίς τις βάσεις για να πάρει το «ροζ» φύλλο αγώνα. Με το σκορ στο +13 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (24-11), η διαφορά όλο και αυξάνονταν. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με «ερυθρόλευκο» προβάδισμα 17 πόντων (39-22).

Στο τέλος κατέβασε… στροφές

Ανάλογη εικόνα είχε το ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Ολυμπιακό να επιβάλλει το ρυθμό του και να φτάνει ως και το +24 (48-24) στο 25′. Το +20 διατηρήθηκε ως το φινάλε της τρίτης περιόδου, που βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 22 πόντους διαφορά (52-30). Στην τελευταία περίοδος, η ομάδα των Σερρών έκανε την αντεπίθεσή της. Παρόλα αυτά, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο τελευταίο δίλεπτο (58-49), για να λήξει το ματς 60-53. Νικηφόρα πρεμιέρα των Εφήβων του Ολυμπιακού.

Δεκάλεπτα: 24-11, 39-22, 52-30, 60-53

Ολυμπιακός (Δ. Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 5(1), Νικολαΐδης 6, Μαυραντζώτου 4, Αλέξης 2, Αρφαράς, Σαπλαούρας 2, Σαραντόπουλος 15(2), Αμπόσι 6, Ζορμπάς 8, Σπρίτζιος 12 (2), Στηθόπουλος, Βαρβάρας.

ΑΕ Σέρρες (Γ. Κακιούζης): Σκάπης, Γρηγοριάδης, Γιαλαμάς, Θεοφανίδης, Κακλίδης 3, Θεοδοσιάδης 9(1), Φαρδέλας 1, Καπετάκης 23(1), Πεχλιβανίδης 2, Θεοδωρίδης, Λάτσιος 6, Χατζόπουλος 9.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του ματς.