ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

Νίκη στην πρεμιέρα για τις Νεάνιδες, 17-10 τον Εθνικό

Ξεκίνημα με εμφατική νίκη επί του συμπολίτη για τις Νεάνιδες του Θρύλου.

Ιδανικό ξεκίνημα για τις Νεάνιδες του Ολυμπιακού, οι οποίες επικράτησαν με 17-10 επί του Εθνικού στο Κολυμβητήριο Χαλανδρίου, το μεσημέρι της Τρίτης (28/12) για την πρεμιέρα της Β Φάσης του Πρωταθλήματος Νεανίδων. Κορυφαία για την ομάδα του Κωνσταντίνου Χατζηδάκη ήταν η Φωτεινή Τριχά που σημείωσε 5 τέρματα, ενώ από 3 πέτυχαν οι Χριστοδούλου και Δρακωτου.

Στον αγώνα με τον Εθνικό, τα κορίτσια του Ολυμπιακού ξεκίνησαν «μουδιασμένα» την αναμέτρηση και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 περίπου 2’ μετά το πρώτο «σπριντ» . Στη συνέχεια όμως έβγαλαν αντίδραση και ανέτρεψαν την κατάσταση, πρώτα ισοφαρίζοντας σε 2-2 με Τριχά και Τζωρτζακάκη και στη συνέχεια Δρακώτου και Υφαντή έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 4-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου, οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα στο πρώτο λεπτό, ενώ το ίδιο συνέβη και στα μισά της περιόδο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το +2 μέχρι εκείνο το σημείο με το σκορ στο 6-4. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να πετύχουν ακόμα δύο τέρματα πριν την ανάπαυλα και να ισοφαρίσουν σε 6-6, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκες» εμφανίστηκαν πιο αποφασιστικές και ήδη από το πρώτο λεπτό ανέκτησαν το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχαν απωλέσει, χάρη σε τέρματα της Δρακωτου και της Τριχά, για το 8-6. Ο Εθνικός μείωσε σε 8-7, όμως τα υπόλοιπα 6’ της περιόδου ανήκαν αποκλειστικά στην ομάδα του Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν κυρίαρχος και με ένα σερί 5 τερμάτων από τις Τριχά, Κουκουφίκη, Τζωρτζακάκη, Υφαντή και Τορνάρου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 13-7, ολοκληρώνοντας έτσι το τρίτο οκτάλεπτο.
Τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο οκτάλεπτο και πέτυχαν ακόμα τρία τέρματα με Δρακώτου, Χριστοδούλου και Τριχά, περίπου 3’ μετά το ξεκίνημα της περιόδου, διευρύνοντας το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +9, για το 16-7. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα της αναμέτρησης, με το 17-10 να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα και τον Ολυμπιακό να παίρνει μια δίκαιη νίκη, θέτοντας τις βάσεις για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-4, 7-1, 4-3