ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκη με 10 της Κ17

Οι Έφηβοι του Θρύλου πήραν σπουδαία τρίποντο, καθώς επικράτησαν 2-1 του Ατρόμητου για την 5η αγωνιστική της 2ης φάσης του πρωταθλήματος. Νίκη με 10 της Κ17.

Ακόμη και με 10, η Κ17 πήρε τη νίκη

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Τελικά το γκολ ήρθε στο 36′. Καθώς η ασίστ του Πνευμονίδη ήταν ιδανική για τον Σούφκα που πέτυχε το 1-0. Ωστόσο, όλα άλλαξαν ότι στο 67′ ο Πνευμονίδης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι άφησε τον Ολυμπιακό με 10 παίκτες. Ο Ατρόμητος το εκμεταλλεύτηκε αυτό και στο 81′ ισοφάρισε το ματς. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» του Δημήτρη Μαυρογενίδη πίεσαν και έφτασαν στο 2-1, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά το φάουλ του Κτένα και την κεφαλιά του Φίλη, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Νίκη με 10 της Κ17.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17 (Δ. Μαυρογενίδης): Κουρακλής, Κουτσόπουλος, Αλαφάκης, Πλιώνης (77′ Μανιός), Σουλανιάκου, Φίλης, Λίγδας (46′ Δαρβίρας), Λιατσικούρας, Σούφκα (69′ Δάμα), Τουφάκης (74′ Κτένας), Πνευμονίδης.

• Οι παίκτες της ομάδας Εφήβων του Ολυμπιακού αφιέρωσαν τη νίκη στον συμπαίκτη τους, Θανάση Στάντζο, που απουσίασε λόγω τραυματισμού.