Νίκη ιδιαιτέρων συνθηκών

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό μετά τα αρνητικά αποτελέσματα με ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ και Ρεάλ στη Μαδρίτη. Ωστόσο, η νίκη αυτή έχει ακόμα πιο μεγάλη αξία. Διότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε μόλις 8 παίκτες διαθέσιμους. Μιας και λίγη ώρα πριν το ματς, τέθηκε εκτός και ο Πετρούσεφ. Παρ’ όλα αυτά, ο πρωταθλητής με «όπλο» την ποιότητά του επικράτησε 77-62 στο ματς του ΣΕΦ. Έτσι τώρα στρέφει την προσοχή στις δύο αναμετρήσεις της προσεχούς εβδομάδας για την Ευρωλίγκα. Νίκη ιδιαιτέρων συνθηκών.

Υπερβολικά άστοχος

Αν στο ματς με τη Ρεάλ ο Ολυμπιακός ήταν «λαβωμένος», απόψε η κατάσταση ήταν… απίθανη! Μιας και στα γνωστά προβλήματα απουσιών, προστέθηκε και ο Πετρούσεφ. Άρα σύνθεση 8 παικτών για το Θρύλο. Έτσι, ο Μπαρτζώκας αναγκάστηκε με τον ΠΑΟΚ να επιλέξει σχήματα small ball. Βέβαια στο πρώτο δεκάλεπτο, το πρόβλημα ήταν η αστοχία από μακριά. Καθώς ο πρωταθλητής είχε 0/8 τρίποντα. Ακόμα η επιλογή του Τανούλη (4π.) στην αρχική πεντάδα δεν βοήθησε αμυντικά. Μετά το 4-2 (2′), ο ΠΑΟΚ έκανε επί μέρους 2-10 για το 6-12 (8′) με τον Γκίλμορ. Ωστόσο, ο Πίτερς (5π.) μείωσε στο σουτ (12-14, 23”).

Βρήκε ρυθμό

Ειδικότερα, μετά το 14-19 που πέτυχε ο Τάουνς (12′) οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν ολοκληρωτικά το ρυθμό τους. Μετά από 14′ ήρθε και το πρώτο τρίποντο από τον Λούντζη (19-19). Για την ακρίβεια, ο Θρύλος έκανε σερί 14-0 και με το γκολ-φάουλ του Κάνααν προηγήθηκε 28-19 (17′). Μετά ο Αμερικανός με τρίποντο έδωσε… αέρα 13 πόντων (34-21, 18′). Αν και ο Δικέφαλος μείωσε σε 34-27 με τον Μαργαρίτη (19′), ο Πίτερς με συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 42-27 (27”) για το ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός είχε 5/6 στη δεύτερη περίοδο.

Το «καθάρισε»

Επιπλέον, παρά τα προβλήματα απουσιών ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα μέτρα του. Καθώς συνέχισε να σκοράρει έξω από τα 6,75μ. Ακόμα ένα του Πίτερς για το +16 (47-31, 23′). Βέβαια, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα προβλήματα και να μείνει σχετικά κοντά στο σκορ, κάτω από τους 10 πόντους. Αλλά ξανά ένα μακρινό σουτ, από τον Κάναν έφερε το 52-41 (27′). Επιπρόσθετα, ο Θρύλος έκανε συνολικά ένα επί μέρους 15-2 και με το λέι απ του Παπανικολάου «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 21 (62-41) στα 52” πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Με ανάλογη διαφορά έληξε το δεκάλεπτο.

Ιδιαίτερες συνθήκες

Στην αφετηρία της 4ης περιόδου ο Παπανικολάου οδήγησε το Θρύλο στη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, το +22 (65-43, 31′). Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε. Καθώς ο Ολυμπιακός έριξε… στροφές. Εξάλλου, με 8 παίκτες στη σύνθεση και με διπλές υποχρεώσεις την επόμενη εβδομάδα, λογικό ήταν. Το αποτέλεσμα ήταν το σερί 9-0 των Θεσσαλονικέων που μείωσαν 65-52 (35′) με τον Τάουνς. Όμως ο Κάναν έφερε ξανά τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (73-54, 37′) με τρίποντο. Μετά, ο Μπραζντέικις σημείωσε το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού (77-60, 1:03) για να ολοκληρωθεί 77-62 το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 42-29, 64-43, 77-62.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.