ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΠΟΛΟ

Νίκη χρυσά-φι για την Γαλανόλευκη

Με την ερυθρόλευκη Χρυσή Διαμαντοπούλου να έχει κατεβάσει ρολά και να πραγματοποιεί ειδικά στην τέταρτη περίοδο εκπληκτικές επεμβάσεις η Εθνική γυναικών έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την πρωτιά στον όμιλο της και την πρόκριση της στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης.

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση επικράτησαν της Ιταλίας με 7-6 και  μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της Γαλλίας, έβαλαν τις βάσεις για απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά Η Ελλάδα προηγήθηκε με 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-2 στις αρχές του δευτέρου.

Η Ιταλία δεν τα παράτησε, πίεσε και ισοφάρισε σε 5-5 στην τρίτη περίοδο, ενώ πέρασε και μπροστά στο σκορ προσωρινά με 6-5. Ωστόσο, το συγκρότημα του Γιώργου Μορφέση βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε εκ νέου το ματς, παίρνοντας μια καθοριστική νίκη ενόψει συνέχειας.

Δύο γκολ είχε η Ασημάκη, ενώ από ένα είχαν οι Τσουκαλά, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου, Αβραμίδου και Πλευρίτου.

Επόμενο ματς για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι την ερχόμενη την Τρίτη (17/7) απέναντι στην Κροατία.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-5, 6-6, 6-7

Ιταλία (Κόντι): Γκορλέρο, Ταμπάνι, Γκαριμπότι, Αβένιο 1, Κεϊρόλο 2, Αϊέλο, Πικότσι, Μπιανκόνι 2, Έμολο 1, Παλμιέρι, Γκρανολάτι, Ντάριο, Λάβι.

Ελλάδα (Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Β. 1, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Χυδηριώτη, Πάτρα, Πρωτόπαπα, Πλευρίτου Ε. 1, Ξενάκη, Σταματοπούλου.