Νέοι -Ωραίοι και στους…”8″

Στην 8άδα του Κυπέλλου Ελλάδας  προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά το εύκολο 2-0 επί του Αρη στο Καραϊσκάκη.  Σισοκό και Νικολάου οι σκόρερ , με τον Γάλλο να σκοράρει στο ντεμπούτο του, εντός έδρας, ενώ  ο νεαρός στόπερ σκόραρε το πρώτο του γκολ με τα “Ερυθρόλευκα”.

O Μπέντο ξεκίνησε με 4-4-2 και τον Λεάλι κάτω απο τα δοκάρια με Παρέδες-Νικολάου-Ρέτσο -Σισοκό απο δεξιά προς αριστερά και τους Μπουχαλάκη-Μαρτίνς στη μεσαία γραμμή. Με Μανθάτη δεξιά και Ελγιουνούσι αριστερά και Καρντόζο -Ανσαριφάρντ στην κορυφή.

Ο Πρωταθλητής είχε κατοχή μπάλας προσπαθώνας να δημιουργήσει φάσεις κυρίως με παιχνίδι απο τα άκρα, αλλά ο Αρης, του Αναστόπουλου, είχε κλείσει εξαιρετικά τους χώρους και δεν έδινε δικαίωμα στον Ολυμπιακό να απειλήσει.

Ο Πορτογάλος κόουτς μπορεί να είχε επιλέξει το 4-4-2, αλλά ουσιαστικά ο Ανσαριφάρντ είχε το ρόλο του “ελεύθερου” πίσω απο τον Καρντόζο και ήταν αυτός που έβγαλε για τον Ελγιουνούσι, αλλά ο Νορβηγός κόπηκε πρίν σουτάρει και γίνει απειλητικός.

Στο 25, από το φάουλ του Μαρτίνς από αριστερά, ο Ιρανός φορ έκανε τη κεφαλιά -ψαράκι ,αλλά ο Αναγνωστόπουλος έπεσε στη γωνία του και έδιωξε..

Ηταν και η τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο άξια αναφοράς.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ στο 50. Ο Μανθάτης κινήθηκε απο δεξιά ο Καρίμ έστρωσε,ουσιαστικά, για τον Σισοκό που με ωραίο σουτ σκόραρε στο ντεμπούτο του στο Καραϊσκάκη γνωρίζοντας την αποθέωση.

Το γκολ έδωσε..φτερά στους Πρωταθλητές που από τη στιγμή που δεν είχαν απειληθεί στην άμυνα, με τον Ανσαριφάρντ πολύ κεφάτο και τον Μανθάτη σε καλή μέρα προσπάθησαν να σκοράρουν ένα ακόμα γκολ. Με τις ευκαιρίες να έρχονται από το σουτ του Καρίμ στο 64, με τη μπάλα να φεύγει σύριζα άουτ από το κάθετο δοκάρι, ένα λεπτό αργότερα, είχε δοκάρι ο Καρντόζο , με τον Παραγουανό να πιάνει ακόμα μία επικίνδυνη κεφαλιά που μπλόκαρε ο κίπερ του Αρη. Έξαιρετικό γκολ θα ήταν και του Παρέδες που στο 69, έκανε μία φοβερή σέντρα-σουτ η οποία πέρασε άουτ.

Η πρώτη ουσιαστική απειλή προς την άμυνα του Ολυμπιακού καταγράφηκε στο 78, όταν ο Νέτο έβγαλε για τον Μπαργκάν που γύρισε το κορμί του και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα, ο Μπαργκάν βρέθηκε και πάλι μπροστά στο Λεάλι, αλλά γλίστρησε και ο Φιγκέιρας έδιωξε.

Στο 86, ο Νικολάου έγραψε για πρώτη φορά το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ όταν απο το κόρνερ που εκτελέστηκε, ο νεαρός άσος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0..