ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νέα νίκη για την Μακάμπι [vid]

Λίγες ημέρες μετά το ματς με το Θρύλο στο «Γ. Καραϊσκάκης» και την επικράτηση με 4-1, η ομάδα του Τελ Αβίβ πέτυχε ένα ακόμα διπλό. Αλλά αυτό ήταν για το πρωτάθλημα του Ισραήλ. Ωστόσο ήταν κάτι παραπάνω από πολύτιμο. Μιας και έδωσε στην ομάδα του Ρόμπι Κιν αβαντάζ πέντε βαθμών στη «μάχη» για τον τίτλο. Νέα νίκη για την Μακάμπι.

«Διπλό» της Μακάμπι κόντρα στην Μπεϊτάρ

Σε μια αναμέτρηση που ήταν ανοικτή στο πρώτο ημίχρονο, τελικά η ομάδα του Τελ Αβίβ σκόραρε σε καθοριστικό σημείο. Διότι στα πρώτα 45 λεπτά είχαν και οι δύο ομάδες ευκαιρίες. Ειδικότερα, ο Μισπάτι χρειάστηκε να επέμβει σε δύο-τρεις περιπτώσεις μετά το 20ό λεπτό. Αλλά σε αντεπίθεση στο 42′ ο Τούργκεμαν κέρδισε πέναλτι. Ο Μπιτόν ξεγέλασε τον γκολκίπερ της Μπεϊτάρ από την «άσπρη βούλα».

Διότι σημάδεψε σωστά και σκόραρε το 0-1. Στη συνέχεια, στο δεύτερο μέρος, η Μπεϊτάρ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Κατά συνέπεια, το ματς έληξε με τρίποντο για την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Αλλά σε συνδυασμό με την ήττα της Μακάμπι Χάιφα, απέκτησε προβάδισμα 5 βαθμών στη «μάχη» του τίτλου. Νέα νίκη για την Μακάμπι.