ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νέα «γκέλα» για την Μπάγερν Μονάχου

Σε οδυνηρή εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 απέναντι στην Άουνγκσμπουργκ υποχρεώθηκε η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού

Το γεγονός ότι δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταηση επιβεβαίωσε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 της Άοπυνγκσμπουργκ εκτός έδρας

Τρεις ημέρες πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακός το «Γ. Καραϊσκάκης» για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League η περυσινή πρωταθλήτρια Γερμανίας, φανέρωσε πολλές αμυντικές αδυναμίες για ακόμη μια φορά.

Μάλιστα,. Τιμωρός για την Μπάγερν αποδείχθηκε ο άλλοτε φορ του Ολυμπιακού Φινμπόγκασον, ο οποίος ισοφάρισε στο τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις

Όσον αφορά την αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στα 30 δευτερόλεπτα του ματς με τον Ρίχτερ

Η Μπάγερν … ξύπνησε από το σοκ του γρήγορου εις βάρος της τέρματος και ισοφάρισε στο 14’ όταν ο Γκνάμπρι έκανε την σέντρα, με τον Πολωνό επιθετικό να πετυχαίνει με κεφαλιά ένα ακόμα τέρμα τη φετινή χρονιά.
Η Μπάγερν ανέβασε την απόδοσή της και είχε δοκάρι με τον Γκνάμπρι στο 39’, μετά από σέντρα του Αλάμπα. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν και αυτή για τη Μπάγερν, με τον Τιάγκο να χάνει διπλή ευκαιρία προκειμένου να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ότι δεν κατάφερε ο Ισπανός, το έκανε ο Γκνάμπρι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49’ ο Γερμανός εξτρέμ έκανε την παράλληλη κίνηση προς την εστία και με αριστερό φαλτσαριστό σουτ έκανε την ανατροπή για το 1-2 της ομάδας από το Μόναχο.

Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Φινμπόγκασον στο 91’

Αουγκσμπουργκ (Μάρτιν Σμιντ): Κούμπεκ, Λίχσταϊνερ, Γιέβνται, Μαξ, Ουντουοκάι, Οξφορντ (63′ Γιένσεν), Μόραβεκ, Κεντίρα, Νίντερλεχλερ (68′ Φινμπόγκασον), Ρίχτερ (82′ Κόρδοβα), Βάργας

Μπάγερν Μονάχου (Μάρτιν Σμιντ): Νόιερ, Ζίλε (12′ Αλάμπα), Κίμιχ, Ερναντές, Παβάρ, Χάβι Μαρτίνεθ, Τιάγκο, Κουτίνιο (80′ Μίλερ), Γκνάμπρι (86′ Γκορέτσκα), Κομ