Μάγκισσες Πειραιώτισσες

Αυτό είναι σωστό! Κόντρα σε όλα, ο Ολυμπιακός απέδειξε ποιος είναι το μεγάλο αφεντικό! Οι ερυθρόλευκες παρά το αισχρό κλίμα και τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν επικράτησαν με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού και έδειξαν ότι κανένας δεν μπορεί να κυριαρχήσει την απόλυτη κυριαρχία τους.Δεν άντεχαν υπό το φάσμα της ήττας οι”Πράσινο”οπαδοί και διέκοψαν το ματς ουκ ολίγες  φορές..

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Με μπλοκ της Χριστοδούλου στην Πότοκαρ διαμορφώθηκε το 7-8 και με άσσο της Ζιβογίνοβιτς οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο +2 για πρώτη φορά. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με την Οικονομίδου, αλλά με πάιπ η Χίπε επανέφερε το +2 για το 8-10. Από το 10-11 που ακολούθησε ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί που του έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα του +3 για το 10-13. Τη διαφορά αυτή διατήρησε με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Ζιβογίνοβιτς στο 11-14, πριν μειώσουν οι γηπεδούχες σε 14-15. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μετά από έξυπνο πλασέ της Χριστοδούλου στο φιλέ και άσσο της Χίπε έφτασε ξανά στο +3 για το 14-17. Στη συνέχεια ακολούθησε η ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων σε 18-18, στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα μετά από λάθος της Κοσμά, στο 18-19 για να ισοφαρίσει σε 19-19 ο Παναθηναϊκός. Ο Θρύλος απάντησε με 3-0 σερί, ύστερα από πλασέ της Χριστοδούλου, μπλοκ της Ζακχαίου στην Κοσμά και άσσο της Χριστοδούλου για να ξεφύγει με +3 στο 19-22. Με δυο σερί πόντους οι «πράσινες» μείωσαν σε 21-22, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με τη Χίπε για το 22-23. Ωστόσο μετά από δυο διαδοχικές επιθέσεις της Ζιβογίνοβιτς που κατέληξαν άουτ, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε μετά από ώρα σε 23-23. Στο σημείο αυτό διακόπηκε για περίπου 10 λεπτά το παιχνίδι, μετά από ένταση στην κερκίδα και ρήξη ενός μπουκαλιού στον πάγκο του Ολυμπιακού. Με την επανέναρξη του αγώνα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από ώρα με 24-23. Παρ’ όλα αυτά ο Θρύλος αντέδρασε εκ νέου και μετά την ισοφάριση σε 24-24 από διπλή μπαλιά της Βεργίδου, έφτασε στο σετ μπολ με το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε και πήρε το σετ, με 24-26 μετά από επίθεση της Λαζάρεβιτς!

Ισοφάρισαν σε 1-1 οι γηπεδούχες

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στο 2ο σετ, και μετά το προβάδισμα του Παναθηναϊκού, προηγήθηκαν με 1-4, αναγκάζοντας τον Κυριάκο Καμπερίδη να καλέσει εσπευσμένα το πρώτου του τάιμ άουτ. Ακολούθησε η ισοφάριση σε 4-4 από πλευράς Παναθηναϊκού ο οποίος προηγήθηκε εκ νέου στο 6-5, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και πάλι από το σημείο αυτό, μέχρι το 13-11 με το οποίο ξέφυγαν οι γηπεδούχες. Η Σάσκια Χίπε σημείωσε στη συνέχεια το 13-12, το 14-13, η Ζιβογίνοβιτς το 15-14 και η Λαμπρούση το 16-15 για τον Ολυμπιακό που παρέμενε πίσω στο σκορ στο σημείο αυτό και έμεινε στο -3 στο 18-15 μετά από επίθεση άουτ της Σκοτ, με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Μετά το 19-18 που ακολούθησε ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 21-18 και στο 22-19 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 22-21. Από το 23-21 που ακολούθησε ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί ισοφαρίζοντας σε 23-23 με δυο διαδοχικούς πόντους από τη Ζιβογίνοβιτς. Ωστόσο το σετ κατέληξε με 25-23 στις γηπεδούχες οι οποίες ισοφάρισαν σε 1-1.

Κυριάρχησε εν μέσω διακοπών και… καπνών και προηγήθηκε εκ νέου!

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 3-1, αλλά ο Ολυμπιακός με ένα 5-0 σερί και δυο σερί άσσους της Στέλλας Χριστοδούλου πήγε στο 3-6. Ενδιάμεσα στο 3-4 προέκυψε νέα διακοπή για τη συμπεριφορά των οπαδών των γηπεδούχων και στη συνέχεια η Χίπε έδωσε τον «αέρα» το +4 για πρώτη φορά στον αγώνα ενώ με άσσο της Σκοτ το προβάδισμα αυξήθηκε στο +6 για το 4-10! Με επίθεση της Χίπε ο Θρύλος πήγε στο +7 για το 4-11 που επιβεβαίωνε την κυριαρχία του στο σημείο αυτό με τη Ζιβογίνοβιτς να γράφει το 7-13 και το 8-14 στη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 10-14 αλλά η Λαμπρούση έγραψε το 10-15 πάνω στο φιλέ και η Σκοτ το 10-16, επαναφέροντας τη διαφορά στο +6 ενώ ακολούθησε το 11-18. Με εξαιρετικό πρώτο χρόνο της Ζακχαίου προήλθε το 12-19, για να ακολουθήσει το 13-20 και το 13-21 από τη Ζιβογίνοβιτς για το +8. Εν μέσω των καπνών από τα καπνογόνα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-24 με τη Λαμπρούση και στο 15-25 με τη Χίπε χάρη στο οποίο πήρε το 3ο σετ και προηγήθηκε εκ νέου με 2-1!

Ισοφάριση και… παράταση

Στην έναρξη του 4ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-2 αρχικά και με 8-5 στη συνέχεια για να μειώσει σε 8-7 με τη Χίπε. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 21-17 και στο 23-18. Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 24-20, αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός πήγε στο 25-20 ισοφαρίζοντας σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Θρύλος στο τάι μπρέικ!

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 2-0 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 2-2. Ακολούθησε νέο προβάδισμα με 4-2 για τις γηπεδούχες με τις «ερυθρόλευκες» να ισοφαρίζουν εκ νέου σε 4-4. Με μπλοκ της Ζακχαίου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ και με άσσο της Χριστοδούλου έφτασε στο +2 τρέχοντας ένα 4-0 σερί, χάρη στο οποίο μετέτρεψε το 4-2 σε 4-6. Η Σάσκια Χίπε αύξησε στο +3 το προβάδισμα και στο 5-0 το σερί του Ολυμπιακού για το 4-7 με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Από επίθεση άουτ της Βεργίδου ο Θρύλος έφτασε στο 4-8 στην αλλαγή των τερέν, διευρύνοντας στο 6-0 το σερί για να ακολούθησε το 6-9. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 7-9 για να γράψει το 7-10 η Ζιβογίνοβιτς και το 8-11 η Χίπε. Ωστόσο ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα 3-0 σερί στο σημείο αυτό με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 11-11 μετά από ώρα. Η Χίπε έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 11-12 αλλά μετά από φιλέ της Γιώτα που είχε περάσει στο ματς προέκυψε νέα ισοπαλία σε 12-12. Με πανέξυπνο πλασέ της Χριστοδούλου διαμορφώθηκε το 12-13 για να ισοφαρίσει ο Παναθηναϊκός σε 13-13. Η Χίπε έδωσε το 1ο ματς μπολ πετυχαίνοντας το 13-14 και η Ζακχαίου με μπλοκ έγραψε το 13-15 με το οποίο ο Θρύλος πανηγύρισε τη νίκη μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού.