ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Να περάσει ο επόμενος

Παίζοντας εξαιρετικά , ειδικά στις τρεις πρώτες περιόδους ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μισκολτς με 84-73  και πέρασε στην επόμενη φάση του Γιουροκαπ. Τόμας με 21 πόντους και Γκρέιβς Γεμελος με 19 οι κορυφαίες.

Οι μεγάλες πρωταγωνίστριες στο πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό ήταν οι Άννα Σπυριδοπουλου και Τζέσικα Τομας.. Η πρώτη είχε 15 πόντους με άψογα στατιστικά(1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/8 βολές και τρία ριμπάουντ, ένα αμυντικό και δύο επιθετικά. ),ενώ η Αμερικανίδα ακολούθησε σε απόδοση με 12  η οποία στην πρώτη περίοδο είχε 8 πόντους.

Με τον  Ολυμπιακό να ξεφεύγει με +10 (36-26) και με όπλο την άμυνα αλλά και την Γέμελος να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση με 8 πόντους έφερε την ομάδα στο +17 με buzzer beater της Γκαρντ των Πειραιωτών(48-31).

Και στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι εντυπωσιακός.Εξαιρετική άμυνα  με Γεμελος ,ΓκρειβςΤ,στην επίθεση έφεραν τη διαφορά στο +25 (68-43).

Στην 4η περίοδο οι Μαγυάρες μπήκαν αγριεμενες.Με ένα σερί 0-9 με τρία τρίποντα  η διαφορά πήγε στο -17(69-52).

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν με 4 στα 5 τρίποντα την ώρα που ο Ολυμπιακός σκόραρε το φωτό καλάθι εντος παιδιας με την Τόμας  6’50 πριν το τέλος.

Η Μισκολτς προσπάθησε με τρίποντα και την ανοχή των διαιτητών να βγάλει αντίδραση μειώνοντας στους 11 αλλά μεχρι εκεί καθώς οι Πειραιώτισσες ηταν ψυχραιμες