ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μπορείτε!

Το πρώτο βήμα για την γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού έγινε με τις Ερυθρόλευκες να επικρατούν στο ΣΕΦ με 72-64 στο πρώτο παιχνίδι των 16 του Γιουροκαπ κόντρα στην  Γκενστλικ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για τον Ολυμπιακό που βρίσκοντας πολύ εύκολα το δρόμο στο καλάθι αλλά και έχοντας ισορροπία στην άμυνα βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους (34-19) με Γκρέιβς,Γεμελος και Σπυριδοπουλου σημεία αναφοράς..

Ωστοσο τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και η δυναμική των Πάρις , Ρόμπινσον από πλευράς φιλοξενούμενων,έφερε το 37-29 στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τα κορίτσια του Παντελάκη να ελέγχουν το σκορ αλλά η παθογένεια των χαμένων ριμπάουντ συνεχιζόταν. Κάτι που σήμαινε δεύτερες επιθέσεις για τις Τουρκαλες .Η Νικολοπουλου κρατούσε τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους και κάπως έτσι φτάσαμε στο 55-49.

Στην τέταρτη περίοδο,ο Ολυμπιακός έσφιξε αρκετά την περιφερειακή του άμυνα και η Γεμελος ξαναπήρε μπρος για το 67-53.

Με το σκορ στο 69-60 ,η Τόμας πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 72-60. Ωστόσο οι ρεφερι άρχισαν να προστατεύουν την Τουρκική ομάδα και ανακαλύπτοντας φάουλ που δεν έγιναν έφεραν το 72-64 που ήταν και το τελικό σκορ.