«Μπλόκο» για τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι

Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες, ο Ολυμπιακός έμεινε από δυνάμεις στο Βελιγράδι και ηττήθηκε 81-76 από τον Ερυθρό Αστέρα. Έπαιξε… έδρα η διαιτησία. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την ήττα αυτή έπεσε στο 9-5 στην Euroleague. Πλέον, ακολουθούν δύο σερί ματς στο ΣΕΦ κόντρα σε Μπάγερν Μονάχου (15/12) και Βιλερμπάν (17/12). «Μπλόκο» για τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι.

Αστοχία και λάθη

Μεγάλη νευρικότητα για τον Ολυμπιακό στην αρχή του ματς. Είναι χαρακτηριστικό πώς από τα 4 λάθη της πρώτης περιόδου, τα δύο ήταν από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ. Οι Σέρβοι με καλή άμυνα στο πρώτο 4λεπτο και 5 πόντους του Νταβίντοβατς βρέθηκαν στο 9-2. Οι επτά πόντοι ήταν μια διαφορά που κράτησε ο Ερυθρός Αστέρας ως το 7′ με το τρίποντο του Κάλινιτς (17-10). Ο Ντόρσεϊ είχε ζεσταθεί, το ίδιο και ο Βεζένκοφ και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-15 (9′), για να λήξει το δεκάλεπτο 19-15 με τις βολές του Ιβάνοβιτς.

Αντίδραση με τρίποντα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την είσοδο του Σλούκα (σ.σ.: είχε μπει από το 8′) οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν καλύτερη δημιουργία. Ο Ερυθρός Αστέρας συντήρησε αυτό το +4, αλλά ο Θρύλος βρήκε λύσεις με Μάρτιν και Σλούκα. Αν και οι Σέρβοι βρέθηκαν στο +5 (28-23) στο 15′, ο Μακ Κίσικ το πήρε πάνω του. Πέντε σερί πόντοι και σκορ 29-28 στο 16′, με τον Αμερικανό να χάνει τη βολή για να ισοφαρίσει. Ο Κάλινιτς έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό (10π.), όμως Λαρεντζάκης και Σλούκας με τρίποντα επέτρεψαν στο Θρύλο να ξαναμπεί στο ματς, να γυρίσει το σκορ και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (36-38).

Περιφερειακή άμυνα

Το ματς ως τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου άνοιξε. Από τη μια πλευρά ο Ντόρσεϊ, από την άλλη ο Νταβίντοβατς. Ο Σέρβος φόργουρντ με δύο τρίποντα κράτησε τον Αστέρα (45-43), ενώ ο ομογενής γκαρντ ήταν αυτός που πέτυχε 8 πόντους ως το 26′. Ήταν εκεί που με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στο Θρύλο με 51-49. Στο διάστημα ως το φινάλε του δεκαλέπτου, ο Κάλινιτς έκανε ξανά τη ζημιά στον Ολυμπιακό. Είχαμε και τη φάση στα 5,1” για το τέλος, όταν καταλογίστηκε ανύπαρκτο φάουλ στον Μάρτιν και τεχνική ποινή σε παίκτη του πάγκου του Ολυμπιακού. Τρεις βολές από τον Κάλινιτς και 56-53. Με τον Σλούκα να σκοράρει σε τρίποντα, αλλά για κλάσματα του δευτερολέπτου ήταν εκπρόθεσμο σουτ.

Έλλειψη δυνάμεων και διαιτησία

Η τελευταία περίοδος, τουλάχιστον ως το 36′, ήταν ντέρμπι. Πόντο-πόντο κυλούσε το ματς. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 (56-58) με το γκολ-φάουλ του Γουόκαπ. Ο Γουόλτερς έδωσε λύσεις στον Ράντονιτς, μαζί με τον Κάλινιτς που συνέχισε να σκοράρει. Παρόλα αυτά, ο Θρύλος πήρε πόντους από Πρίντεζη, Μακ Κίσικ και τον Σλούκα. Ο τελευταίος με δύο μεγάλα σουτ (64-66 και 69-69) κράτησε τους «ερυθρόλευκους» στο ματς.

Ο Ερυθρός Αστέρας έπαιρνε εύκολα τα φάουλ -με τη διαιτησία να παίζει… έδρα- ενώ ο Ολυμπιακός όχι. Στο 38′ με το σκορ στο 73-69, ο Μακ Κίσικ είχε 1/3 βολές (73-70). Το καλάθι του Κάλινιτς και το μεγάλο σουτ του Λάζιτς (78-70) «κλείδωσαν» τη νίκη για τους Σέρβους. Ο Ντόρσεϊ δεν το παράτησε και μείωσε σε 80-76, αλλά ο Ιβάνοβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ (81-76). «Μπλόκο» για τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-38, 56-53, 81-76.