ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπαρτζώκας: «Η Ρεάλ έβαλε δύσκολα σουτ, εμείς χάναμε λέι απ και βολές…»

Στους τομείς που έκαναν την ειδοποιό διαφορά στην αναμέτρηση κόντρα στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναφέρθηκε ο τεχνικός του Ολυμπιακού.

Στη δεύτερη διαδοχική ήττα του στην Ευρωλίγκα υποχρεώθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε στις λεπτομέρειες από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης, με σκορ 77-71 στο κατάμεστο ΣΕΦ, για τη 12η αγωνιστική της διοργάνωσης.
Μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας, στάθηκε στις χαμένες βολές, αλλά και στα πολλά χαμένα λέι απ των «ερυθρόλευκων», τα οποία και έκριναν εν πολλοίς την εξέλιξη του αγώνα.
«Έπρεπε να βάλουμε τις βολές, είναι σημαντικό. Η Ρεάλ είναι υψηλού επιπέδου. Έβαλαν δύσκολα σουτ, εμείς χάναμε λέι απ, χάναμε βολές…», δήλωσε στο flash interview του αγώνα.

Λίγο αργότερα στην καθιερωμένη  συνέντευξη Τύπου ο Γιώργος Μαπρτζώκας ήταν πολύ πιο αναλυτικός όσον αφορά στο τί έφταιξε για την ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης

Ο προπονητής των Πειραιωτών τόνισε ότι αν θες να νικήσεις τη «βασίλισσα» θα πρέπει να σουτάρεις πολύ καλύτερα από όσο σούταρε η ομάδα του, ξεκαθάρισε ότι πιστεύει πολύ στους παίκτες του, ενώ εξήγησε και γιατί δεν αγωνίστηκε ο Πετρούσεφ.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

«Συγχαρητήρια στη Ρεάλ για τη νίκη και για το πώς παίζουν όλο αυτό το διάστημα. Από την πλευρά μας περιμέναμε το ματς να είναι κλειστό και τις λεπτομέρειες να το κρίνουν. Δυστυχώς στο τέλος όλα ήταν εναντίον μας, χάσαμε πέντε βολές, 1-2 λέι απ που έπρεπε να βάλουμε και την ίδια στιγμή το ποσοστό μας στο τρίποντο ήταν χαμηλό, με λιγότερο από 30% δεν μπορείς να κερδίσεις τη Ρεάλ, που δημιουργεί, δε θέλω να πω φόβο, αλλά μία ειδική κατάσταση με τους ψηλούς της στη ρακέτα.

Έχουμε παιχνίδι την Παρασκευή, πιστεύω ότι παίζουμε καλά και χρειαζόμαστε να βελτιώσουμε κάποιες λεπτομέρεις. Είναι πολύ σημαντικές οι λεπτομέρειες, χάσαμε στις τελευταίες δύο κατοχές από τη Μονακό και σήμερα πάλι το ίδιο. Ας μείνουμε θετικοί και ενωμένοι και να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι».

Για τον Μούσα: «Ξεκάθαρα έπαιξαν ρόλο τα σουτ, είχε 5/7 τρίποντο, 4/4 στο 3ο δεκάλεπτο και μερικά ήταν δύσκολα σουτ. Ένα τρίποντο του Καμπάτσο μετά από επαναφορά ήταν κρίσιμο, το τρίποντο του Χεζόνια. Και εμείς στην άλλη πλευρά χάσαμε βολές, λέι-απ, του Φαλ σημαντικό και πολλά ελεύθερα σουτ. Χρειάζεται να τα βάλεις για να κερδίσεις τη Ρεάλ».

Για τη χρησιμοποίηση Κάνααν και Πίτερς: «Αυτήν τη στιγμή το ρόστερ μεγαλώνει. Λάβετε υπόψιν ότι θα μπουν τρεις καινούργιοι συν αυτούς που γύρισαν. Εγώ πρέπει να κοιτάω τη μεγάλη εικόνα, ο Παπανικολάου έκανε καλή δουλειά σαν συνδετικός κρίκος σε άμυνα και επίθεση και αποφάσισα να τον βάλω στο «4» και λειτούργησε. Λάβετε υπόψιν και τη φθορά με τα φάουλ, ο Πίτερς έπαιξε 25 λεπτά. Εξήγησα ότι δεν μπορούμε να παίζουμε 35 λεπτά λόγω απουσιών, έχω εμπιστοσύνη σε όλους. Είναι εύκολο μετά το παιχνίδι να πεις δεν έβαλες αυτόν, αλλά αν είχαμε βάλει 5 βολές θα κερδίσαμε το ματς. Όποιος λέει ότι τακτικά έκανα λάθος είναι σεβαστό αλλά όλοι κρίνουν κατόπιν εορτής ενώ εγώ παίρνω τις αποφάσεις κατά τη διάρκεια».

Για το τρίποντο: «Είχαμε πολύ χαμηλό ποσοστό. Πρέπει να σουτάρεις κοντά στο 40% για να κερδίσεις, το είπα και πριν το ματς. Γενικά το ελέγξαμε, αμυντικά κάναμε λάθη, ήμασταν γενικά καλοί, κατεβάσαμε το επιθετικό επίπεδο της Ρεάλ που μπορεί να σκοράρει 100 πόντους. Η Ρεάλ επιτίθεται καλά στο πρώτο χτύπημα αλλά όσο τα δευτερόλεπτα περνούν υστερεί, βρήκαμε λύσεις εκεί. Κάποια στιγμή το ένστικτο των παικτών και η διάθεση να διακριθούν τους οδηγεί σε λάθη. Ακόμα και δύσκολα σουτ που μας διέλυσαν την ψυχολογία από το 8-9 μέτρα μαρκαρισμένα. Όλα αυτά φαίνονται στο πώς εκτελείς μπροστά».

Για τις λεπτομέρειες που έκριναν τον νικητή: «Νομίζω είναι και τα δύο, θα έλεγα πως ήταν κρίσιμα κάποια αμυντικά ριμπάουντ. Σήμερα ήταν οι βολές ή ένα λέι-απ. Όσο δεν περνάς μπροστά, το μομέντουμ είναι σημαντικό, την πίεση την έχει μετά ο αντίπαλος. Αυτό συμβαίνει όμως με όλες τις ομάδες, όλοι κερδίζουν και χάνουν. Όποιος δεν αναγνωρίζει ότι η EuroLeague είναι πάρα πολύ δύσκολη. Δείτε τα σημερινά αποτελέσματα. Παίζει ρόλο πώς μπαίνεις στο ματς, όλοι μπορούν να χάσουν παντού. Η Ρεάλ έχασε στη Φενέρ με λάθος του καλύτερου παίκτη. Εμείς πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη, ο κόσμος έκανε σολντ άουτ και πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ. Είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε από τους διεκδικητές της οκτάδας με το ρόστερ που έχουμε και την ενίσχυση».

Για το ρόστερ του: «Εμείς στο ξεκίνημα παίξαμε με μισή ομάδα, κάναμε καλό απολογισμό με βάση τις απουσίες που το είχα τονίσει για την κακή προετοιμασία. Είμαστε σε μομέντουμ οκτάδας που το θεωρώ σημαντικό. Όλες οι ομάδες, ακόμα και η Ρεάλ θα έχουν αυξομειώσεις. Είναι πολλοί οι μήνες και τα ματς, το τοπικό πρωτάθλημα, οι τραυματισμοί. Εγώ θέλω να είμαστε υγιείς, να δουλέψουμε, να προσθέσουμε τους νέους παίκτες. Κάποιος αναρωτιέται γιατί δεν έπαιξε ο Πετρούσεφ και εγώ πρέπει να εξηγήσω ότι κάποιος που δεν έχει παίξει δύο μήνες, δεν μπορεί να παίξει σε ματς EuroLeague, πρέπει να είμαι η φωνή της λογικής».

Για το πόσο αλλάζει το play-in την προσέγγιση: «Το 7-8 έχει πλεονέκτημα, οπότε και αυτός είναι στόχος. Πιστεύω ότι κάνει πιο δύσκολη την πρόκριση η βελτίωση, η επένδυση σε καλούς προπονητές και παίκτες, τα γεμάτα γήπεδα, δεν κερδίζεις πουθενά εύκολα. Και πέρσι η 5η ομάδα από τη 12η είχαν μια νίκη διαφορά. Θα επικεντρωθούμε σε αυτό προς το τέλος, τώρα κοιτάμε το ματς με την Μπάγερν».

Για τον Ταβάρες: «Υπάρχουν πράγματα που φαίνονται και άλλα που όχι. Εμείς εκτελέσαμε τόσα τρίποντα επειδή υπάρχουν ο Ταβάρες και ο Πουαριέ και διαμορφώσαμε διαφορετικό τρόπο. Συχνά έχεις drive και δεν το σκέφτεσαι. Και πέρσι όταν κερδίσαμε στη Μαδρίτη δεν ήταν τόσο καθοριστικός. Στο Final-Four ήταν πολύ καλός. Εμείς πρέπει να δούμε τη γενική εικόνα, έχουμε μια πολύ καλή front line που ενισχύσαμε. Με βάση τα οικονομικά δεδομένα και ό,τι δίνει η αγορά, κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε. Αν μπορούσαμε να δώσουμε 3 εκατομμύρια δεξιά και αριστέρα πιθανόν να είχαμε καλύτερο ρόστερ.

Αυτήν τη στιγμή έχουμε αυτό, δεν μπαίνω σε συγκρίσεις. Η ομάδα δύο χρονιές ήταν πρώτη και δεύτερη, αυτό έχει μεγαλώσει τις προσδοκίες, η EuroLeague γίνεται πιο δύσκολη, εμείς ξεκινήσαμε με όλους τους τραυματισμούς. Μέσα στη χρονιά πήραμε τρεις παίκτες, εγώ είμαι ευχαριστημένος όπως τους βλέπω στην προπόνηση. Αν θέλουμε να ξαναπούμε ότι θα είμαστε πρώτοι ή δεύτεροι, δεν υπάρχουν μαγικά. Είναι ένας μαραθώνιος, έχουμε κερδίσει ό,τι τίτλο υπάρχει τα τελευταία χρόνια και φέτος τον μοναδικό τίτλο. Ο κόσμος δείχνει εμπιστοσύνη και είναι αυτό που χρειάζεται ο Ολυμπιακός, η ήττα πονάει πιο πολύ από όλους τον προπονητή. Πιστεύω ότι έχουμε μια καλή μέθοδο, όταν φορμαριστούμε δεν ξέρω πού θα καταλήξουμε αλλά θα δώσουμε ό,τι έχουμε να πετύχει η ομάδα ό,τι καλύτερο μπορεί».