ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μόνιμος κάτοχος κορυφής (pics)

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Σούπερ Καπ ανδρών από τον Εθνικό με 21-6 και πήρε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς  και πανηγύρισε την κατάκτηση του 5ου τίτλου και 3ου διαδοχικού στη συγκεκριμένη διοργάνωση, ξεκινώντας ιδανικά  τις υποχρεώσεις του για τη νέα σεζόν, μια εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.  Αυτός ήταν ο 100ός τίτλος στο διάστημα μιας χρυσής δεκαετίας (2011-2020) για την «ερυθρόλευκη» οικογένεια! Από κει και πέρα στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς ο Ολυμπιακός παρουσίασε πολύ καλή εικόνα και έκαμψε με ευκολία την αντίσταση του Εθνικού.  Πρώτοι σκόρερ με 4 τέρματα αναδείχθηκαν οι Κάκαρης και Δερβίσης, ακολούθησε ο Καπότσης με 3 και οι Ντάουμπε, Μουρίκης, Ίρβινγκ με 2, ενώ από ένα σκόραραν οι Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Αργυρόπουλος, Πρέκας.

Απ’ την αρχή τον έλεγχο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με ένα σερί διαδοχικών τερμάτων από τους Αργυρόπουλο, Κάκαρη (2), Καπότση και Μουρίκη έφτασε στο 5-0 στα 3:50. Ο τυπικά φιλοξενούμενος Εθνικός μείωσε σε 5-2 με τους Ρομπόπουλο, Χονδροκούκη, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με ένα 3-0 σερί, με τα τέρματα των Μουρίκη, Πρέκα, Ντάουμπε για το +6 και το 8-2, 23’’ πριν τη λήξη. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με γκολ του Βαλλιανάτου στην εκπνοή και το σκορ στο 8-3. Στο 2ο οκτάλεπτο, οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και με το επιμέρους 4-2, που διαμορφώθηκε από τα 3 γκολ του Ίρβρινγκ και το 1 του Δερβίση, προήλθε το 12-5 το οποίο ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Πρεμιέρα με κούπα!

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο και να σφίγγει ακόμα περισσότερο την άμυνα του. Το 3ο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με το επιμέρους 3-0, που προήλθε από τα γκολ των Κάκαρη, Γενηδουνιά, Ντάουμπε και το σκορ στο 15-5 για τον Θρύλο ο οποίος στην τελευταία περίοδο και έφτασε στην τελική επικράτηση με κατακτώντας το Σούπερ Καπ Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία του και 3η διαδοχική.

Tα οκτάλεπτα: 8-3, 4-2, 3-0, 6-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Αργυρόπουλος (κόντρα, 6:57), 2-0 Κάκαρης (φουνταριστό, 6:01), 3-0 Κάκαρης (φουνταριστό, 5:14), 4-0 Καπότσης (περιφέρεια, 4:24), 5-0 Μουρίκης (π/π., 3:50),  5-1 Ρομπόπουλος (φουνταριστό, 3:28), 5-2 Χοδροκούκης (π/π., 2:23), 6-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 1:57), 7-2 Πρέκας (κόντρα, 1:19), 8-2 Ντάουμπε (περιφέρεια, 0:23), 8-3 Βαλλιανάτος (π/π., 0:01)

2ο οκτάλεπτο: 8-4 Τεσάνοβιτς (π/π., 5:43),  9-4 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 5:12), 9-5 Ρομπόπουλος (φουνταριστό, 3:21), 10-5 Ίρβινγκ (π/π., 2:50), 11-5 Δερβίσης (περιφέρεια, 0:23), 12-5 Ίρβινγκ (κόντρα, 0:02)

3ο οκτάλεπτο: 13-5 Κάκαρης (φουνταριστό, 5:59), 14-5 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 4:02), 15-5 Ντάουμπε (πέναλτι, 0:28)

4ο οκτάλεπτο: 16-5 Κάκαρης (φουνταριστό, 6:46), 17-5 Δερβίσης (κόντρα, 4:50), 18-5 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 3:48), 19-5 Καπότσης (π/π., 2:31), 20-5 Δερβίσης (κόντρα, 2:01), 20-6 Πρωτοψάλτης (περιφέρεια, 1:34), 21-6 Καπότσης (περιφέρεια, 1:07)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 2, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας 1, Δερβίσης 4, Κάκαρης 4, Μουρίκης 2, Καπότσης 3, Χρυσοσπάθης , Ίρβινγκ 2, Σύρμας, Γραμματικός

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Γαβαλάς, Καραμπατής, Καραβιώτης, Τεσάνοβιτς 1, Βαλλιανάτος 1, Παπαλουκάς, Πρωτοψάλτης 1, Χονδροκούκης 1, Πανταζόπουλος, Κόχειλας, Ρομπόπουλος 2, Κατσαγούνος, Κωνσταντόπουλος, Μπελέσης, Ζωγράφος