“Μίλησε” ο Γκάρι

Το γκολ του Γκαρι Ροντρίγκεζ έκρινε τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Αρη  που βρήκε νικητές τους Πειραιώτες. Μέτρια εμφάνιση απο την ομάδα του Μίτσελ που είχε κάποια καλά σημεία στο β μέρος, ειδικά μετά την είσοδο των Χάμες και Ροντινέι

Πως ξεκίνησε: Ο  Μίτσελ έκανε το ροτέισον που περίμεναν όλοι κρατώντας μόνο δύο απο τους 11 της Κυριακής. Ο λόγος για τους Ντόη και Ινμπομ . Οι υπόλοιποι ήταν οι Τζολάκης-Ανδρούτσος-Βρουσάι -Ρέτσος-Σαμασέκου-Κασάμι-Γκάρι-Μασούρας και Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάποιο τρελό ρυθμό. Οι δύο ομάδες πρέσαραν για να εκμεταλλευτούν κάποιο λάθος και ο Αρης ήταν αυτός που είχε οσμή ευκαιρίας όταν ο Ιτούρμπε, απο ρόλο εξτρέμ και αριστερά έκανε σέντρα ,αλλά ο Αμπουμπακάρ ήταν ένα βήμα πίσω πριν κάνει την προβολή.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή δημιουργία και ήταν αργός στις αμνυντικογενείς αντιδράσεις του με αποτέλεσμα ο Αρης να απειλήσει ξανά με παιχνίδι απο τα άκρα και τον Μανσίνι να βγάζει σέντρα αλλά η κεφαλιά -ψαράκι του Ιτούρμπε δεν βρήκε στόχο στο 19. Τρία λεπτά νωρίτερα, ο Αρης είχε σκοράρει ,απο κόρνερ και κεφαλιά του Ιτούρμπε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Καμαρά που επηρέαζε τον Τζολάκη όντας μπροστά του.

Ανέβηκε-πίεσε-σκόραρε

Ο Ολυμπιακός ξύπνησε απο το 20 και μετά και άρχισε να γίνεται πιο επιθετικός.  Πρώτα στο 22, ο Ελ Αραμπί σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ ,ωστόσο στο 30 ,η έμπνευση του Ανδρούτσου απο τον άξονα και λίγο αριστερά βγήκε σε καλό. Με τον Ελληνα άσο να βγάζει σέντρα και τον ακροβολισμένο Γκάρι, με ωραίο σουτ να “ανοίγει” το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Καμαρά έγινε αλλαγή με τον Γκρέι αλλάζοντας τα σχέδια του Πάρντιου. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Τακτική και ευκαιρίες

Στο β μέρος ο Πάρντιου έβαλε Εμπακατα και Καμάτσο για αντί Οντουμπάτζο και Ματέο θέλοντας να δώσει μεγαλύτερο πλάτος και επιθετικότητα στην ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός περίμενε τον Αρη και έψαχνε τις γρήγορες αντεπιθέσεις έχοντας ως αρνητικό παίκτη τον Κασάμι . Κάπως έτσι ο Ελ Αραμπί αναγκαζόταν να βγαίνει προς τα πίσω  .Τη μία φορά που βγήκε σε ρόλο φορ με προυποθέσεις , ύστερα απο σουτ του Ινμπομ και κόντρα νικήθηκε απο τον Κουέστα.

Το ματς άρχισε να ανοίγει και ο Μίτσελ έβγαλε Κασάμι και Ανδρούτσο για Χάμες και Ρεάμπτσιουκ με τον  Αρη να “απαντάει” με Πάλμα αντί Ιτούρμπε. Ο Μίτσελ έβαλε Ροντινέι για Βρουσάι και Μπακαμπού για Ελ Αραμπί ,αλλά χωρίς να πετύχει κάτι.

Απειλητικός Αρης

Οσο πηγαίναμε προς το τέλος ο Αρης έμοιαζε πιο φρέσκος κάτι που τον έκανε επικίνδυνο. Οι Θεσσαλονικείς απείλησαν με το δοκάρι του Καμάτσο ,απο ενέργεια από αριστερά του Γκρει στο 79 ,ενώ στο 80 , ο Τζολάκης αντέδρασε εξαιρετικά σε κεφαλιά του Μπράμπετς, ύστερα από κόρνερ .

Ο άτυχος “Μπούχα”

Ο Μπουχαλάκης  ήταν  ο παίκτης που έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να δώσει πιο ασφαλές προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Στο 89, ο Ροντινέι έκανε ωραία σέντρα αλλά η κεφαλιά του Κρητικού μέσου έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, η συνεργασία Μασούρα-Μπουχαλάκη βρήκε τον δεύτερο σε  θέση βολής αλλά το σουτ δεν ήταν τόσο δυνατό και ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα.

Η στιγμή: Η ευκαιρία με το δοκάρι του Καμάτσο αλλά και η απόκρουση του Τζολάκη σε ένα λεπτο(79-80) ήταν καθοριστικά στοιχεία στο να πάρει ο Ολυμπιακός τη νίκη

MVP:  Ο Σαμασέκου ήταν,στην κυριολεξία, παντού στο χώρο του κέντρου παρέα με τον Ινμπομ .Εκοβε, μοίραζε και απελευθέρωνε χώρους

O αδύναμος κρίκος: Ο Κασάμι που και πάλι έδειξε ότι δεν είναι στα στάνταρ που επιθυμεί.

Ο Ρέφερι: Ο Μαρτίνς πέρασε απαρατήρητος ενώ είχε γρήγορη αντίδραση στο ακυρωθέν γκολ του Ιτούρμπε

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης – Ρέτσος, Ντόη, Ανδρούτσος(66 Ρεάμπτσιουκ), Βρουσάι( 80 Mπουχαλάκης) – Σαμασέκου, Ίνμπομ Χουάνγκ, Κασάμι(65 Χάμες) – Μασούρας, Γκάρι Ροντρίγκες( 69 Ροντινέι), Ελ Αραμπί(Μπακαμπού)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα – Οντουμπάτζο(46 Εμπακατά), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού – Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία(46 Καμάτσο), Ετέμπο – Μαντσίνι(69 Ντουκουρέ), Ιτούρμπε(65 Παλμα), Αμπουμπακάρ Καμαρά(35 Γκρέι)