«Μίλησε» η ποιότητα του Θρύλου

Με το… δεξί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την ημιτελική σειρά κόντρα στον Μίλωνα. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 σετ, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Έχοντας το «όπλο» τους σε μεγάλη ημέρα. Διότι ο Ολυμπιακός είχε στο ματς 13 άσσους! «Μίλησε» η ποιότητα του Θρύλου.

Κυριαρχία με άσσους

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς. Τα σερβίς του Κουμεντάκη χάλασαν την υποδοχή του Μίλωνα. Ο διεθνής ακραίος πήρε και έναν άσσο, για να προηγηθεί ο Θρύλος 4-0. Αν και η ομάδα του Σάκη Ψάρρα πήρε πόντο με τον Γιορντάνοφ και με τα λάθη του Ολυμπιακού μείωσε σε 6-4, μια επίθεση με πάιπ του Κουμεντάκη και δύο άσσοι του Ιντάλγκο έκαναν το 9-4! Ο Έλληνας ακραίος με δύο πόντους και ο Παγένκ με ισάριθμους άσσους διαμόρφωσαν το 13-5. Με καλή δουλειά στην επίθεση και το σερβίς, η διαφορά έφτασε το +9 (18-9). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίρνουν άσσους (8 στο πρώτο σετ) και ο Παγένκ έκανε το 23-13 από το σερβίς. Ειδικότερα το σετ τελείωσε με την επίθεση του Στερν για το 25-13.

Εντυπωσιακή ανατροπή

Ωστόσο, το σκηνικό στο δεύτερο σετ ήταν αντίστροφο στην εκκίνησή του. Κι αυτό διότι ο Μίλων με δύο άσσους του Νανόπουλου, προηγήθηκε 5-0! Επίσης, με τον άσσο του Ανδρεάδη, το σκορ έγινε 1-7. Ο Ιντάλγκο πήγε στο σερβίς και ο Ολυμπιακός αντέδρασε, με αποτέλεσμα να μειώσει με τον άσσο του Κουβανού σε 6-8. Με τον άσσο του Παγένκ (4ος στο ματς) και την κόκκινη κάρτα στον Ανδρεάδη, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα με 10-9. Με το μπλοκ του Λινάρδου η διαφορά ανέβηκε στο +3 (13-10). Ο Μίλων κατάφερε να ισοφάρισε 16-16, αλλά με Παγένκ και Ζουπάνη ο Θρύλος προηγήθηκε 19-17. Επίσης, με το μπλοκ του Ιντάλγκο έγινε το 22-19, για να κλείσει το σετ με ένα μπλοκ άουτ κι έναν πρώτο χρόνο του Παγένγκ (25-23) για το 2-0.

«Μίλησε» η ποιότητα του Ολυμπιακού

Ο Μίλων δεν το παράτησε το ματς. Έτσι με 3 πόντους του Ανδρεάδη και τον άσσο του Νανόπουλο, προηγήθηκε 4-1. Ωστόσο, τα νεύρα της ομάδας της Νέας Σμύρνης, τους έκαναν… ζημιά. Με την κόκκινη στον πάγκο του Μίλωνα, έγινε το 4-5. Ακολούθησε σερί 4-0 με τους πόντους από Ιντάλγκο και Στερν (8-5). Ο Σλοβένος διαγώνιος ανέβασε τη διαφορά στο +5 (11-6). Αν και ο Μίλων μείωσε σε 12-9 με τον άσσο του Μπράιαν, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο σκορ, 18-12, με τον άσσο του Ιντάλγκο. Επίσης, ο Κουβανός με μπλοκ έκανε το 23-19, ενώ με πάιπ τελείωσε το σετ (25-20) και το ματς (3-0 σετ).

Τα σετ 3-0 σε 1.20: 25-13, 25-23, 25-20.

• 1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-13
  • 2ο σετ: 2-8, 16-14, 21-19, 25-23
  • 3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-20

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα από 6 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (5/10 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 14 (12/22 επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/16 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 60% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/3 επ.), Λινάρδος 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/16 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 36% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 56% υπ. – 44% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2/2 επ.), Ζουπάνη 1 (1/2 επ.), Κολτσιάκης (λ.).

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Ψάρρας): Μπράιαν 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 9 (6/15 επ., 3 άσσοι, 42% υπ. – 33% άριστες), Μολίνα 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Χερ / Χανδρινός (λ., 68% υπ. – 63% άριστες), Δημητούλης, Θεοδόσης, Μάρκου 1 (1/3 επ.), Στράτος 1 (1/2 επ.), Εφραιμίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 40% άριστες).