ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Μίλησε» η καρδιά των πρωταθλητριών

Σε μια σειρά τελικών, η ουσία είναι μία. Δηλαδή το πρώτο ματς για αυτόν που έχει το πλεονέκτημα της έδρας. Ειδικότερα, για τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Επομένως, αυτό έγινε σήμερα. Δηλαδή οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ό,τι έπρεπε. Καθώς κράτησαν το πλεονέκτημα της έδρας. Έτσι νίκησαν 72-69 τον Παναθηναϊκό και έκαναν το πρώτο βήμα να κρατήσουν τα σκήπτρα τους. «Μίλησε» η καρδιά των πρωταθλητριών.

• Η MVP: Ρεμπέκα Τόμπιν. Αξίζει να σημειωθεί πώς η Αμερικανίδα σέντερ έκανε μεγάλο ματς με 17π. και 8/8 βολές στα τελευταία λεπτά.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού. Διότι κράτησε τον Παναθηναϊκό στο 35% στα δίποντα, αλλά και μόνο στις 13 ασίστ.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Πηνελόπη Παυλοπούλου. Η έμπειρη γκαρντ δεν μπόρεσε να βοηθήσει, καθώς σε 22:18 είχε 5π. και 1 ασίστ.
  • THE POINT: Παρότι ο ΠΑΟ πήρε 13 επιθετικά ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός είχε 20 ασίστ και τον ίδιο αριθμό λαθών (σ.σ.: από 12).

Μεγάλη νευρικότητα

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν νευρικά το ματς. Έτσι επέτρεψαν στον ΠΑΟ να προηγηθεί 5-0 (3′). Διότι είχαν μεγάλη αστοχία. Ακόμα χρειάστηκαν σχεδόν 5′ για να βρουν σκορ (2-5) με την Χριστινάκη. Ωστόσο εκείνη έδωσε πνοή και μείωσε 8-10 (7′). Αλλά τα τρίποντα (σ.σ.: 3/6) των «πράσινων» τις κράτησαν μπροστά με 8-13 (8′). Όμως η Γουίλιαμς ολοκλήρωσε το «ερυθρόλευκο» 5-0 και με τρίποντο ισοφάρισε 13-13 (0:55). Για να λήξει το δεκάλεπτο με τις βολές της Τσβίτκοβιτς.

Έβγαλε αντίδραση

Επίσης, το πρόβλημα με την περιφερειακή άμυνα συνεχίστηκε. Διότι οι «πράσινες» βρέθηκαν μπροστά με 16-24 (13′). Αλλά εκεί ο Θρύλος έδειξε χαρακτήρα και αντίδραση. Μιας και έκανε αρχικά σερί 6-0 για το 22-24 (15′) με τη Χριστινάκη. Επίσης, λίγο αργότερα έφερε το ματς στα ίσα με το καλάθι της Βίτολα (30-30, 18′). Επιπρόσθετα, η Νικολοπούλου έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά (31-30, 19′). Αλλά στα τελευταία 98” οι «πράσινες» έκαναν σερί 4-0 και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων.

«Μίλησε» η άμυνα

Όμως το σημείο αναφοράς του τρίτου δεκαλέπτου ήταν η άμυνα. Μιας και ο Θρύλος άρχισε την περίοδο με γρήγορο 5-0 με το δίποντο της Τόμπιν (22′). Επίσης, η Αμερικανίδα σέντερ έκανε με γκολ-φάουλ του 41-36, για το «ερυθρόλευκο» 10-2 (25′). Αξίζει να σημειωθεί πώς ο ΠΑΟ έκανε 4:34 για να σκοράρει εντός παιδιάς! Επιπρόσθετα, οι λύσεις από τον πάγκο (σ.σ.: Σύρρα και Σπυριδοπούλου) ήταν πολύτιμες για το 48-43 (28′). Μετά, «μίλησε» η Βίτολα για το +9 (52-43) στο 29′. Έτσι έληξε το δεκάλεπτο.

Η καρδιά των πρωταθλητριών

Όμως, ο ΠΑΟ έβγαλε αντίδραση. Κυρίως μέσω της εμφάνισης της Τζόουνς. Μιας και η Αμερικανίδα ήταν καθοριστική. Διότι το πήρε… πάνω της. Επίσης, πήρε βοήθειες από την Αλέιν. Κατά συνέπεια, οι «πράσινες» μείωσαν 56-54 (34′), ισοφάρισαν 58-58 (35′) και προσπέρασαν 60-61 (37′). Για να φτάσουν στο 38′ στο +4 (60-64) με το τρίποντο της Σωτηρίου. Ωστόσο, εκεί που η μπάλα «έκαιγε», η Τόμπιν ήταν… ψυχρή εκτελεστής. Διότι είχε 8/8 βολές! Παρότι η Χριστινάκη έκανε το 66-64 (1:37), η Τζόουνς «απάντησε» με τρίποντο (66-67, 55.2”), όπως και η Βίτολα με 2/2 βολές (68-67, 39”). Έτσι η Τόμπιν σκόραρε στα 14,4” (70-67) και στα 3,6” για το τελικό 72-69. «Μίλησε» η καρδιά των πρωταθλητριών.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.