Μια νίκη για να φτιάξει ψυχολογία

Τρίτο ματς μέσα στο 2022 για τον Ολυμπιακό και τρίτο ματς χωρίς νικηφόρο αποτέλεσμα. Μετά τα 0-0 με τον Απόλλωνα και τον Παναθηναϊκό, ήρθε η ήττα 2-1 από τον Παναιτωλικό. Στο Αγρίνιο, όμως, δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο. Παρόλα αυτά, η ομάδα στο τελευταίο ημίωρο ήταν «άχρωμη». Δεν είχε τρόπο να απειλήσει ουσιαστικά μετά το δεύτερο γκολ της ομάδας του Αναστασίου. Μια νίκη για να φτιάξει ψυχολογία

Με «κλειστά» μάτια Ματιέ και Γιουσέφ

Με τρία παιδιά από τη δεύτερη ομάδα στην ενδεκάδα και μόλις ένα πρόσωπο ίδιο στο αρχικό σχήμα με το αντίστοιχο στη Λεωφόρο, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Τραγική εκκίνηση στο ματς με τον Παναιτωλικό να έχει φάση για γκολ στα 70 δευτερόλεπτα! Μετά από αυτό οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να παίζουν μπάλα. Με το δίδυμο των Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά να είναι μέσα στις φάσεις.

Στο 13′ ο Γάλλος δημιούργησε, ο Μαροκινός σκόραρε. Στο 16′ μια ακόμα συνεργασία τους, με τον Ανέστη να λέει… όχι. Εκεί ο διακόπτης πήγε στο off! Λες και άλλαξε το ματς. Ήρθε το 1-1 για την ομάδα του Αγρίνου, σε μια φάση που ξεκίνησε με δοκάρι για τους γηπεδούχους. Στο τελείωμα, ο Μπα γύρισε πλάτη στην μπάλα που πέρασε δίπλα του. Λες και τον… σκότωνε. Δεν πήγε πάνω στην μπάλα! Το υπόλοιπο πρώτο 45λεπτο σε χαμηλό τέμπο, χωρίς φάσεις, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 1-1. Μια νίκη για να φτιάξει ψυχολογία.

Τρεις αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μέσα στο ματς Τικίνιο, Λόπες και Παπασταθόπουλος, εκτός Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά και Μπα. Ένα καλό δεκάλεπτο (50′-60′), δύο καλές στιγμές με τον Τικίνιο. Και μετά… Τραγική εικόνα. Δεν έχει σημασία εάν στην ενδεκάδα ήταν ο Μπαγκαλιάνης, ο Ξενιτίδης και ο Σουρλής. Τα τρία παιδιά στάθηκαν καλά. Οι υπόλοιποι δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Μετά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός ήταν επιθετικά ακίνδυνος. Χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ανέστη. Και το ματς έληξε 2-1. Μια νίκη για να φτιάξει ψυχολογία.

Το ανησυχητικό είναι πώς ο Ολυμπιακός έμεινε τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη μέσα στο 2022. Η πίεση αυξάνεται. Η ομάδα χρειάζεται μια νίκη για να πάρει τα πάνω της. Η ψυχολογία δεν είναι στα καλύτερά της. Διότι όσο θα συνεχίζεται η κατάσταση τόσο θα πιστεύουν οι άλλοι πώς ο Ολυμπιακός δεν είναι το απόλυτο φαβορί για το πρωτάθλημα. Εκεί που έδειχνε να το έχει «κλειδώσει», θα μπλέξει. Κάτι που δεν χρειάζεται η ομάδα αυτή τη στιγμή. Να χάσει το μυαλό και την ηρεμία της.

Υ.Γ. Ο τελικός του Κυπέλλου στις 21/5. Ο πρωταθλητής παίζει πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League το καλοκαίρι στις 5 ή 6 Ιουλίου. Συνεπώς είναι «σκότωμα» για τον Ολυμπιακό, με κατάκτηση του 47ου, να μπορέσει να κάνει και διακοπές και σωστή προετοιμασία. Αλλά όταν είσαι Ολυμπιακός, η ομάδα με το «γεμάτο» ρόστερ των τελευταίων ετών, πρέπει να βρει τη λύση.

Photo credit: Olympiacos FC twitter