ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Μία ακόμα ισοπαλία του Ολυμπιακού Β

Χωρίς νικητή έληξε το ματς ανάμεσα στον Ολυμπιακό Β και την Καβάλα στο Ρέντη. Σε ένα ματς που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βάλει τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Όμως, μέσα σε δύο λεπτά το ματς από 2-0 έγινε 2-2 και τελικά έτσι έληξε. Μία ακόμα ισοπαλία του Ολυμπιακού Β.

Κυρίαρχος για 50 λεπτά ο Ολυμπιακός Β

Καλύτερα δεν μπορούσε να ξεκινήσει το ματς για την ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα. Μόλις στο 4′ και μετά τη σέντρα του Κεραμίδα, ο Κωστή έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντρα σε ποδοσφαιριστή της Καβάλας και κατέληξε στα δίχτυα του Κυρίτση (1-0). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν και άγγιξαν το δεύτερο γκολ με τις ευκαιρίες από τον σκόρερ Κωστή και τον Χριστοφιλόπουλο. Στο 39′ έγινε και το 2-0. Γύρισμα του Μαρίνου και σουτ του Ξενιτίδη για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων οι γηπεδούχοι. Θα μπορούσαν να είχαν κάνει και το 3-0 στο 48′. Ο Αλγκασίμ Μπα κέρδισε πέναλτι. Ο νεαρός επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση. Όμως, ο Κυρίτσης του είπε… ΟΧΙ από την «άσπρη βούλα».

Μία ακόμα ισοπαλία για τους «ερυθρόλευκους»

Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς γύρισε. Η ψυχολογία των παικτών του Ιμπαγάσα έπεσε. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα της Καβάλας. Μέσα σε δύο λεπτά, πέτυχε ισάριθμα γκολ. Το πρώτο στο 56′ και το δεύτερο στο 58′, αμφότερα από τον Σταμένκοβιτς που έκανε τη ζημιά στην ομάδα του Ολυμπιακού Β. Αυτά τα δύο γκολ ήταν καθοριστικά για την τροπή της αναμέτρησης. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν από εκείνο το σημείο και μετά. Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με καλές προϋποθέσεις την εστία του Κυρίτση. Κι άφησαν άλλους δύο βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2. Μία ακόμα ισοπαλία του Ολυμπιακού Β.

Ολυμπιακός Β (Αρ. Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κεραμίδας, Αποστολόπουλος, Χριστοφιλόπουλος (69′ Μαυρουδής), Νίκολιτς, Ξενιτίδης, Ντόι, Κωστή (88′ Ιμπαγάσα), Πινακάς (46′ Α. Μπα), Μαρίνος (46′ Λιάτσος), Βοΐλης (87′ Σαπουντζής).

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Σπάσιτς, Πανουργιάς (46′ Μουσία), Αρμάλας, Σαμπανίδης (46′ Σαμπανίδης), Θωμαΐδης, Στίκας, Γροσδάνης (80′ Οκάν), Έμπερτ (80′ Κοέν), Σταμένκοβιτς.