ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μετά το δεύτερο σετ έμεινε από δυνάμεις

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλό ματς στην Πυλαία. Στο πρώτο είχε 5 χαμένα σετ μπολ για το τελειώσει, ενώ στο δεύτερο φάνηκε η ανωτερότητά του. Μετά το δεύτερο σετ έμεινε από δυνάμεις. Κι έτσι ηττήθηκε 3-1 σετ (33-31, 18-25, 25-14, 25-20) στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ για την 11η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα προβλήματά τους. Μόλις λίγες ημέρες στην ομάδα ο Εσθονός διαγώνιος Τέπαν, απών ο τραυματίας Μιγιαήλοβιτς. Αυτά στοίχησαν στο ματς της Πυλαίας, καθώς η ομάδα του Τζουλιάνι δεν είχε δυνάμεις για να αντέξει ως το φινάλε και γνώρισε την ήττα.

Το έχασε στις λεπτομέρειες

Με νέο πρόσωπο τον Εσθονό διαγώνιο Τέπαν που έκανε ντεμπούτο και απόντα τον τραυματία Μιγιαήλοβιτς, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το ματς. Ο Πέριτς πήρε τις επιθέσεις και με δύο σερί πόντους του, έφερε τους πρωταθλητές στο +3 (3-6), ενώ με τον άσσο του έγινε το 4-8. Αυτό το +4 διατηρήθηκε ως το 8-12 με τον Τέπαν. Ο ΠΑΟΚ είχε σε καλή ημέρα τον Ούντρις, ενώ και το μπλοκ του έκανε δουλειά. Με αποτέλεσμα να επιστρέψει στο ματς. Με σερί 3-0 προσπέρασε 16-15 και το μπλοκ πάνω στον Πέριτς έκανε το σκορ 20-17. Τα σερβίς του Ζουπάνι έφεραν το Θρύλο μπροστά (20-21), ενώ ο Πέριτς πέτυχε το 21-23. Το ματς από εκεί παίχθηκε στη… ρώσικη ρουλέτα. Από το 23-23 οι δύο ομάδες δέκα φορές ήταν ισόπαλες (31-31) με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 5 σετ μπολ, να μην τελειώνουν το σετ που πήγε στους γηπεδούχους με 33-31.

Το σερβίς έκανε τη διαφορά

Οι πρωταθλητές εμφανίστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο σετ. Τα σερβίς τους χάλασαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ, ενώ πήραν και 4 άσσους. Ο Ζουπάνι έκανε τη διαφορά και στην επίθεση, από τη θέση του κεντρικού εκτός από τα σερβίς. Μετά τους δέκα πόντους η ομάδα του Τζουλιάνι πάτησε… γκάζι. Παράλληλα, ο Τέπαν έδειξε πιο ήρεμος και πήρε τα πάνω του. Το +3 (10-13) με τον Εσθονό έγινε προσωρινά 15-15, αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 5-0 μέσω των σερβίς του Ζουπάνι (15-20). Με δύο ακόμα άσσους του Εσθονού διαγωνίου το σκορ έγινε 16-23, για να το τελειώσει ο Δαλακούρας με 18-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Χάλασε η υποδοχή και η συγκέντρωση

Το τρίτο σετ ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι. Μετά το 2-2 με τον Τέπαν, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-2 με τον άσσο του Κουκλίνσκι (9-4). Το σερβίς των γηπεδούχων χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού, αλλά και το μυαλό των πρωταθλητών. Η ομάδα έδειξε να μην έχει δυνάμεις και να παρατάει ορισμένες φάσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μεγαλώνει συνεχώς η διαφορά. Ο Ούντρις έδειχνε ασταμάτητος, με την ομάδα του Καλμαζίδη να παίρνει 17 πόντους στο σετ από την επίθεση. Ο Ολυμπιακός έδειχνε εκτός κλίματος, δεν είχε απάντηση και το σετ πήγε εύκολα στους Θεσσαλονικείς με 25-14. Με το Θρύλο να έχει μόλις 8 πόντους από επίθεση.

Έλειψε το καθαρό μυαλό

Η ψυχολογία των παικτών του Ολυμπιακού ήταν στα… τάρταρα. Μετά το 0-1 με τον Πέριτς και τη φάση που, μέσω video check έγινε το 1-1 με τον Κουμεντάκη, «εξαφανίστηκαν» για λίγο από το γήπεδο. Το σερί του ΠΑΟΚ έφτασε το 6-0, για να προηγηθούν 6-1! Ο Ολυμπιακός έβγαλε μια μικρή αντίδραση και τον Παγένκ μείωσε σε 8-5. Η διαφορά κυμαίνονταν στους 3-4 πόντους, στη συνέχεια του σετ. Οι ακραίοι του ΠΑΟΚ, Κουμεντάκης και Κουκλίνσκι έκαναν πολλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και το σκορ έγινε 13-8. Η υποδοχή των γηπεδούχων είχε καλά ποσοστά, επιτρέποντάς τους να παίζουν καλύτερα επιθετικά. Ο Πέριτς έδινε πόντους επιθετικά και κρατούσε τον Ολυμπιακό στο ματς με συνεχόμενους πόντους (19-15). Οι πρωταθλητές πλησίασαν στους τρεις πόντους (20-17 και 22-19), αλλά εκεί ο Πέριτς δέχθηκε μπλοκ σε καθοριστική φάση. Με τα λάθη να συνεχίζονται ως το τέλος, καθώς ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει καν επίθεση στην τελευταία φάση (25-20) που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 σετ. Μετά το δεύτερο σετ έμεινε από δυνάμεις.

Τα σετ 3-1 σε 120 λεπτά: 33-31 (44′), 18-25 (24′), 25-14 (23′), 25-20 (29′)

• Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.