ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μετά την Euroleague έτοιμες για το Κύπελλο

Το πρώτο βήμα για το Κύπελλο Ελλάδας έκαναν το απόγευμα του Σαββάτου τα κορίτσια του Ολυμπιακού, στο Final-4 της Λάρισας. Οι «ερυθρόλευκες» επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα απέναντι στις συμπολίτισσές τους, νικώντας 9-6 στον ημιτελικό. Μετά την Euroleague έτοιμες για το Κύπελλο.

Το απόγευμα της Κυριακής, στις 17:00, με αντίπαλο τον ΑΝΟ Γλυφάδας, θα σηκώσουν το 4ο Κύπελλο στην ιστορία τους. Δείχνοντας σε ένα ακόμα φετινό ματς απέναντι στον Εθνικό ότι είναι απλά καλύτερες.

Εξαιρετική άμυνα

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν αποφασισμένες στον ημιτελικό για να δείξουν για μια ακόμα φορά ποια είναι η καλύτερη ομάδα. Κι έκαναν έναν εξαιρετικό -βάση σημασίας του ματς και αντιπάλου- πρώτο οκτάλεπτο. Δεν ήταν μόνο το υπέρ τους 3-0, αλλά και το γεγονός ότι έπαιξαν εξαιρετικά στην άμυνα. Πολλά μπλοκ και ιδανική λειτουργία στον παίκτη λιγότερο. Το μοναδικό «μελανό» σημείο ήταν η αποβολή της Μυριοκεφαλιτάκη, με αντικατάσταση, 2:38 για το φινάλε του πρώτου. Η πολύ καλή εικόνα του Ολυμπιακού, στην άμυνα, διατηρήθηκε ως τα μισά του δευτέρου οκταλέπτου, με το σκορ να ανεβαίνει στο 4-0. Ο Εθνικός βρήκε μέσα σε ένα λεπτό δύο γκολ, το πρώτο στον παραπάνω και μείωσε σε 4-2. Όμως, η Ελευθεριάδου με το δεύτερό της γκολ στον ημιτελικό διαμόρφωσε το 5-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Απλά καλύτερες

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με την Έλενα Ξενάκη να κάνει τη διαφορά. Η διεθνής Ελληνίδα φουνταριστή με δύο προσωπικά γκολ από τη θέση του φουνταριστού έφερε τις πρωταθλήτριες Ευρώπης στο +4 (7-3). Η άμυνα συνέχισε να κάνει πολύ καλή δουλειά. Με την Τριχά να σκοράρει στην κόντρα και να φέρνει τον Ολυμπιακό στο +5 (8-3), αλλά η Ιωάννα Χαραλαμπίδη στον παίκτη παραπάνω και η Πάρκες στην κόντρα μείωσαν σε 8-5, δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Με αυτό το σκορ μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο οκτάλεπτο. Με το τρίτο γκολ της Ελευθεριάδου στην εκκίνηση του τέταρτου οκταλέπτου, η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +4 (9-5). Με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν βάλει τις βάσεις για τον τελικό. Η άμυνα έκανε τρομερή δουλειά, με τον Εθνικό να έχει δυσκολία ακόμα και για να απειλήσει την εστία της Σταματοπούλου. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 9-6. Μετά την Euroleague έτοιμες για το Κύπελλο.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-2, 3-3, 1-1.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ξενάκη (φουνταριστό, 7:08), 2-0 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:48), 3-0 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 2:49),

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Β. Πλευρίτου (φουνταριστό, 5:22), 4-1 Ελληνιάδη (π/π, 4:09), 4-2 Πάρκες (φουνταριστό, 3:07), 5-2 Ελευθεριάδου (π/π, 0:58)

3ο οκτάλεπτο: 6-2 Ξενάκη (φουνταριστό, 7:48), 6-3 Ιωάννου (περιφέρεια, 6:53), 7-3 Ξενάκη (φουνταριστό, 5:30), 8-3 Τριχά (κόντρα, 5:06), 8-4 Ι. Χαραλαμπίδη (π/π, 3:51), 8-5 Πάρκες (κόντρα, 1:59)

4ο οκτάλεπτο: 9-5 Ελευθεριάδου (π/π, 7:36), 9-6 Ιωάννου (περιφέρεια, 2:36)

Ολυμπιακός (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 3, Κανετίδου, Ξενάκη 3, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 1, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τριχά 1, Δρακωτού.

Εθνικός (Αντιγόνη Ρουμπέση): Σωτηρέλη, Ιωάννου 2, Ι. Χαραλαμπίδη 1, Ελληνιάδη 1, Κοντονή, Πάρκες 2, Χατζηκυριακάκη, Αλ. Μπενέκου, Γιακιντζή, Στ. Χαραλαμπίδη, Ι. Μπενέκου, Καραμπέτσου, Τζόνσον.