ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μεσημεριανός περίπατος για τον Θρύλο

Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός διέλυσε την Βουλιαγμένη με 12-5 και συνέχισε το νικηφόρο σερί που τρέχει στο Ελληνικό πρωτάθλημα φτάνοντας τις 151 νίκες. O Ολυμπιακός αν και βρέθηκε μακρυά από τον καλό του εαυτό κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαίτησής της αναμέτρησης και τελικά να φτάσει σε μια εύκολη νίκη.

Στην πρώτη επίθεση του αγώνα, ο Μουρίκης κέρδισε την αποβολή και ο Γούνας, μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας στον παίκτη παραπάνω, σκόραρε για το 1-0. Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού, δεν έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν, την ίδια ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει το προβάδισμα τους αν οι επιθετικές προσπάθειες τους δεν σταμάταγαν στο δοκάρι. Με τον Πάβιτς, να πραγματοποιεί μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Σκουμπάκη να σκοράρει από την περιφέρεια, για το 2-0. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου, έκλεψαν την μπάλα, αλλά η προσπάθεια του Γενηδουνιά σταμάτησε στο δοκάρι. Στην επαναφορά της ήταν εκεί ο Σκουμπάκης που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0. Η απάντηση του Ολυμπιακού στα τέρματα της Βουλιαγμένης ήταν άμεση και ο Γούνας, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έγραψε το 4-2, στο 3:57 και ο Μπούσλιε, στη συνέχεια έκανε το 5-2, εκτελώντας πολύ γρήγορα στην κόντρα. Εξαιρετική και άπιαστη εκτέλεση του Αλέξανδρου Γούνα από την περιφέρεια, διαμόρφωσε το 6-2 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με γκολ του Φουντούλη, στην έναρξη της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε στο συν πέντε (7-2 στο 7:29). Ο Μπούσλιε στον παίκτη παραοπάνω, έγραψε το 8-2 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 8-4. Ο Μουρίκης πρόσθεσε και αυτός το όνομα του στους σκόρερ του αγώνα κάνοντας το 9-4, από τη θέση του φουνταριστού. Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην αναμέτρηση και με το τελικό 12-5 διεύρυνε ακόμα περισσότερο την αήττητη πορεία του, φτάνοντας στις 151 διαδοχικές νίκες στο θεσμό. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γούνας με 4 τέρματα και ακολούθησαν οι Σκουμπάκης, Φουντούλης και Μπούσλιε που σημείωσαν από δυο.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 5-2, 2-2, 4-1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 2, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης,
Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Γούνας 4, Αργυρόπουλος, Κάκαρης, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος,

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χέρβο Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 1, Τσαταλιός, Γουβής, Αφρουδάκης, Ποντικέας 1, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης, Ανδρεάδης, Χριστοφορίδης, Σταμέλος