ΒΟΛΕΪ

Είμαστε μέσα στην πρόκριση, θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό (vid)

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα με τον ΠΑΟΚ, για την Α’ φάση του League Cup, γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ (25-11, 23-25, 21-25, 25-18, 12-15), σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην έλλειψη ενέργειας των Πειραιωτών. Ο Ολυμπιακός κλήθηκε να δώσει το πρώτο παιχνίδι για το League Cup, εν μέσω του απαιτητικού προγράμματος με τα συνεχόμενα ταξίδια και των προκριματικών για τους ομίλους του Champions League και αν και προηγήθηκε στα σετ (1-0) και, μάλιστα, με +14 (25-11), έβγαλε σημάδια κούρασης, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο πιο φρέσκος ΠΑΟΚ. Ωστόσο, οι Πειραιώτες, με τα δύο κερδισμένα τους σετ, μπορούν να πανηγυρίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, την οποία θα διεκδικήσουν την άλλη Κυριακή (14/11, 18:00) κόντρα στους «ασπρόμαυρους» στην Πυλαία. Πριν από αυτό το ματς, όμως, εκρεμμεί η ρεβάνς με την Χεμπάρ Παζαρτζίκ, για την πρόκριση στη φάση των ομίλων του Champions League, αναμέτρηση η οποία θα διεξαχθεί την Τετάρτη (10/11) στο κλειστό του Ρέντη

Ο Δημήτρης Καζάζης μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε τα εξής:

«Μπήκαμε πάρα πολύ καλά, δείξαμε τις δυνατότητες μας, αλλά από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι η έλλειψη ενέργειας από τα συνεχόμενα ματς σε μικρό διάστημα είναι ορατή. Δεν μπορέσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας, ο ΠΑΟΚ μας πίεσε πάρα πολύ με το σερβίς και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βγάζουμε υποδοχή μακριά από το φιλέ και να παίζουμε με ψηλές μπάλες. Και εκεί φάνηκε αυτό που λέω, η έλλειψη ενέργειας για να τις τελειώσουμε. Είμαστε, όμως, ακόμα μέσα στην πρόκριση, έχουμε και το ματς με την Χεμπάρ τώρα. Δύο ματς που θα μας δώσουν πρόκριση. Πρέπει να μαζέψουμε ό,τι μπορούμε και να δώσουμε τα πάντα για να τα καταφέρουμε. Θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό και εγώ πιστεύω, ότι θα τα καταφέρουμε».