Μεντιλίμπαρ: Να κερδίσουμε στην Ουγγαρία

Απόλυτος και ξεκάθαρος ήταν ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ  στις  δηλώσεις του  μετά το νικηφόρο 1-0 απέναντι στη Φερεντσβάρος.

Aναλυτικά οι δηλώσεις του

«Θετικό ότι ξεκινάω με νίκες στις ομάδες μου. Στο β’ ημίχρονο βελτιωθήκαμε, κάναμε ευκαιρίες και βάλαμε γκολ. Στο α’ ημίχρονο η Φερεντσβάρος ήταν πολύ καλά τοποθετημένη στο γήπεδο.

Ευτυχώς μέσα στο ματς βελτιωνόμασταν πολύ. Στα τελευταία λεπτά ήμασταν καλύτεροι του αντιπάλου. Θετικό ότι ήμασταν καλύτεροι όσο περνούσε η ώρα στο ματς.

Παίζουμε στην αντίπαλη έδρα, είναι πλεονέκτημα για τον αντίπαλο. Αν πιστεύουμε ότι με το 1-0 έχουμε πετύχει κάτι, θα είμαστε ”γελασμένοι”. Θα πρέπει να πάμε να κερδίσουμε εκεί», ανέφερε ο Μεντιλίμπαρ στην κάμερα της Cosmote TV.

Αναλυτικά η συνέντευξη Τύπου του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ:

Είπατε πριν το ματς πως το κλειδί είναι ότι θα πρέπει ο Ολυμπιακός να έχει επιθετικότητα, το είδατε αυτό στον αγώνα;
Λίγο όχι πολύ. Νομίζω πως είχαμε σχετικά καλύτερη τοποθέτηση και αυτοπεποίθηση, διορθώσαμε κάποια πράγματα σίγουρα όμως όχι στον απόλυτο βαθμό. Χρειαζόμαστε χρόνο, αλλά χρόνο δεν έχουμε.

Πόσο διαφορετική θα είναι η ρεβάνς από το αποψινό ματς;
Θα προσπαθήσουμε να μπούμε πολύ καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο γιατί απόψε δυσκολευτήκαμε αρκετά, είμαστε και λίγο εξαρτημένοι από το τι θα κάνει ο αντίπαλος μέσα στο γήπεδό του. Θα προσπαθήσουμε μέσα σε μία εβδομάδα να δουλέψουμε κάποια πράγματα και να κατανοήσει η ομάδα κάποιες νέες έννοιες που θέλουμε να περάσουμε. Θα προσπαθήσουμε σίγουρα να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι, κάτι που δεν κάναμε απόψε παρά το γεγονός πως το αποτέλεσμα ήταν καλό.

Στον καταρτισμό της ενδεκάδας είχατε στο μυαλό σας και το ματς της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ;
Σε καμία περίπτωση δε σκεφτόμουν το δεύτερό μου παιχνίδι. Αυτό ήταν το πρώτο μου παιχνίδι εδώ και ήθελα να κερδίσω και έτσι για να το πετύχεις αυτό διαλέγεις τους παίκτες που πιστεύεις ότι είναι οι καλύτεροι για να μπορέσουν να πάρουν το αποτέλεσμα που θέλεις. Σε γενικές γραμμές ξέρεις την ομάδα που αναλαμβάνεις όμως ποτέ δεν ξέρεις έναν παίκτη μέχρι να κάνεις μία πρώτη προπόνηση μαζί του. Χρησιμοποίησα τις λίγες ημέρες που είχα εδώ για να δω ποιοι ποδοσφαιριστές είναι σε καλύτερη κατάσταση χωρίς να σκεφτώ το επόμενο παιχνίδι.

Το είπε και ο κύριος Στάνκοβιτς πως η διαφορά έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, μετά τις αλλαγές. Συμφωνείτε σε αυτό, ότι το κλειδί ήταν οι αλλαγές που κάνατε και πήρατε τη νίκη;
Όχι μόνο οι αλλαγές, αλλά γενικότερα αλλάξαμε λίγο το παιχνίδι. Είδαμε ότι η Φερεντσβάρος είχε κουραστεί από την προσπάθεια που έκανε στο πρώτο ημίχρονο. Εμείς είχαμε την ικανότητα να κρατήσουμε περισσότερο την μπάλα, να δημιουργήσουμε περισσότερο κίνδυνο. Είδαμε την ωραία ενέργεια του Κάρμο την οποία όμως έδιωξε ο τερματοφύλακας και από εκεί είδαμε ότι έχουμε την ενέργεια να συνεχίσουμε. Είχαμε βελτιωθεί στο δεύτερο ημίχρονο και είδαμε τον αντίπαλο να έχει κουραστεί και προσπαθήσαμε να το εκμεταλλευτούμε αυτό. Αυτή ήταν η διαφορά, όχι οι αλλαγές που κάναμε αλλά η αλλαγή που κάναμε στο παιχνίδι μας και γίναμε λίγο πιο επιθετικοί.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε ουσιαστικά στη διάταξη του 4-4-2 και με τους δύο επιθετικούς να συμμετέχουν στο γκολ, σκέφτεστε αυτό το σχήμα για τη συνέχεια;
Παρόλο που υπήρχαν δύο επιθετικοί στο γήπεδό δεν ήταν η ιδέα μας να παίξουμε έτσι, αλλά ήταν να μπει ο Γιόβετιτς να βοηθήσει στο κέντρο και να δώσει μεγαλύτερη τροφοδότηση στον επιθετικό μας και να ανοίξει περισσότερο το παιχνίδι και να μπορέσει να σκοράρει ο επιθετικός μας. Μπορεί να φάνηκε ότι ήμασταν στο 4-4-2, αλλά η ιδέα μας ήταν να μπει ο δεύτερος επιθετικός και να βοηθήσει στο κέντρο και συνεχίσαμε στο 4-2-3-1.

Η άμυνα της Φερεντσβάρος είχε ως σκοπό να μην πάει η μπάλα στον Φορτούνη, πως καταφέρατε να απελευθερώσετε τον Φορτούνη στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς παράλληλα να δεχτείτε κάποια απειλή από τον αντίπαλο;
Τα 90 λεπτά είναι αρκετός χρόνος και μέσα σε αυτό τον χρόνο δεν παίζεται ένα παιχνίδι ίδιο από την αρχή μέχρι το τέλος αλλά χωρίζεται σε πολλά παιχνίδια. Πολλές φορές νομίζεις πως ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και προσπαθείς να το κάνεις και φαίνεται να πετυχαίνει αλλά άλλες φορές ό,τι και να κάνεις δεν πετυχαίνεις αυτό που θες. Θέλω να πω ότι αρχικά η Φερεντσβάρος είχε την ενέργεια να το κάνει αυτό, αλλά όσο κουραζόταν σταμάτησε να μαρκάρει τον Φορτούνη και είχε μεγαλύτερη ελευθερία. Ο Φορτούνης είναι ένας παίκτης με ποιότητα και παίζει έξυπνα και έτσι ήξερε πως έπρεπε να περιμένει την ευκαιρία του και όταν η Φερεντσβάρος τον άφησε πιο ελεύθερο το εκμεταλλεύτηκε.

Είδατε το γήπεδο σήμερα γεμάτο για πρώτη φορά, ενώ πριν λίγες ημέρες το είδατε άδειο, πόσο βοήθησε η παρουσία του κόσμου;
Φυσικά και φαίνεται έντονα η διαφορά και ιδιαίτερα στους παίκτες. Εγώ είμαι ένας προπονητής που συγκεντρώνεται αρκετά μέσα στο παιχνίδι και θέλω να μιλάω συνέχεια στους παίκτες μου, όταν όμως δε με ακούει κανείς καταλαβαίνω πως ο θόρυβος είναι μεγάλος και αυτό είναι καλό για τους παίκτες. Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκαμε καλά, αλλά οι παίκτες δεν έπεσαν ψυχολογικά απ’ αυτό και με τη βοήθεια του κόσμου έπαιξαν καλά στη συνέχεια και τα καταφέραμε.