ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Μέγας Θρύλος στο «εξοχικό» της Βαλένθια

Την τέταρτη του νίκη στα τελευταία πέντε ματς στην Ευρωλίγκα πέτυχε ο Ολυμπιακός. Αλλά ήταν μια τεράστια νίκη. Διότι ήταν η πρώτη φετινή κόντρα σε ισπανική ομάδα. Ακόμα διατήρησε τη σούπερ παράδοση, μόνο με νίκες, στη «Fonteta». Επιπλέον, έβαλε πολύ δυνατά τους «ερυθρόλευκους» στο κόλπο για την πρόκριση στα πλέι οφ. Καθώς ο πρωταθλητής Ελλάδας βρήκε πολλούς πρωταγωνιστές, μεταξύ των οποίων τον Κάναν, αλλά και τον εξαιρετικό Ράιτ, για το 78-65. Μέγας Θρύλος στο «εξοχικό» της Βαλένθια.

• Ο MVP: Αϊζάια Κάναν. Κομβικός στην 3η περίοδο μιας και σκόραρε τους 7 από τους 16 πόντους του.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Θρύλος έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και κυριάρχησε με σούπερ άμυνα και επί μέρους 20-9.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κρις Τζόουνς. Με 1/8 σουτ εντός παιδιάς (0/3 τρ.), αλλά και 3 λάθη, δεν βοήθησε ουσιαστικά τη Βαλένθια.
  • THE POINT: Ο Ολυμπιακός κράτησε τη Βαλένθια στο 21,7% στα τρίποντα, ενώ υπερίσχυσε σε ριμπάουντ, ασίστ και λάθη (λιγότερα).

Αμφίρροπη «μάχη»

Με τρίποντο του Πίτερς και γκολ-φάουλ του Μπραζντέικις άρχισε το ματς για τον Ολυμπιακό στη «Fonteta» (3-6, 2′). Επίσης, με μακρινό σουτ από τον Γουόκαπ, έγινε το 8-11 (5′). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν φτηνά λάθη! Καθώς τα 5 που έκαναν, συνδυάστηκαν με τα 4 κλεψίματα των Ισπανών. Έτσι η ομάδα του Μουμπρού κατάφερε να γυρίσει το ματς και να περάσει μπροστά με 13-11 και σερί 5-0. Επιπλέον, ακολούθησαν εναλλαγές στο προβάδισμα όπως 4 ισοπαλίες (από το 13-13 στο 19-19). Ωστόσο η περίοδος έληξε με το Θρύλο μπροστά, χάρη στις βολές του Γουόκαπ (1,3”, 19-21) και το 50% σε δίποντα και τρίποντα.

Δεν το «καθάρισε»

Αν και προ στιγμήν ο Γιόβιτς φάνηκε να δημιουργεί πρόβλημα (6π., 3/3διπ.) για το 23-22 (12′), ο Ολυμπιακός είχε… απάντηση. Διότι η ομάδα του Μπαρτζώκα βρήκε σκορ από πολλούς. Έτσι στο δεύτερο δεκάλεπτο σκόραραν οι Ράιτ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Γουίλιαμς-Γκος. Κατά συνέπεια, το 23-22 των Ισπανών έγινε +11 (23-34, 5′) με σερί 12-0.

Καταλυτική η παρουσία του πρώτου και του τελευταίου (σ.σ.: από 7π.). Όμως ο Οτζελέγιε (5π., 2ρ., 1ασ.) έκανε ζημιά (33-36, 18′). Επίσης, η Βαλένθια πλησίασε στον πόντο (35-36). Ωστόσο ο Πετρούσεφ σκόραρε το 35-40 (19′). Όπως φάνηκε, οι στιγμές αδράνειας δεν του επέτρεψαν μια καλή διαφορά (39-40), παρά τα 7 επιθετικά ριμπάουντ.

Σούπερ άμυνα

Επιπλέον, στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τον Πίτερς. Δηλαδή τόσο το καλό του σουτ όσο και το παιχνίδι χωρίς την μπάλα. Συνεπώς ο Αμερικανός φόργουορντ, με 5 διαδοχικούς πόντους, οδήγησε τον πρωταθλητή Ελλάδας στο +5 (41-46, 23′). Εξάλλου, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» δυνάμωσε, ενώ οι Ισπανοί έδειξαν μεγάλη νευρικότητα. Το αποτέλεσμα ήταν το σερί του Θρύλου να φτάσει στο 11-0, για +10 (41-51, 26′) με δράστη τον Κάναν.

Με τον «Ησαΐα» να γίνεται διψήφιος (11π.) ο Ολυμπιακός έφτασε στο +11 (44-55, 28′), ενώ έδωσε την ασίστ στον Φαλ για το +13 (44-57, 29′). Αν και η Βαλένθια μετά το 44-59 έκανε 4-0, ο Μπαρτζώκας κέρδισε challenge για επιθετικό φάουλ στον Κάνααν. Επιπρόσθετα, ο Μουμπρού έβγαλε νεύρα, είδε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε (11,8”)! Ειδικότερα, το δεκάλεπτο είχε επί μέρους σκορ 9-20! Μέγας Θρύλος στο «εξοχικό» της Βαλένθια.

Στο «εξοχικό» της Βαλένθια!

Εξάλλου, με τη διαφορά διψήφια για τους «ερυθρόλευκους», οι Ισπανοί θέλησαν να κάνουν το ματς «μπάχαλο». Καθώς έπαιζαν με νευρικότητα. Αλλά ο Ολυμπιακός βασίστηκε ξανά στην άμυνά του. Μιας και ήταν «σκληρός» και συμπαγής. Όταν ο Γιόβιτς πέτυχε το πρώτο τρίποντο και των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο (53-62, 33′), ο ΜακΚίσικ απάντησε με 4 σερί πόντους (53-66, 34′).

Επίσης, το καθαρό μυαλό των παικτών του Θρύλου ήταν «κλειδί». Διότι έπαιξαν σωστά και κράτησαν μια διαφορά ασφαλείας ως το 37′ (+10, 60-70). Επιπλέον το τρίποντο του Κάνααν (1:58) για το 60-74 ήταν η σφραγίδα της νίκης. Ωστόσο, το τελικό σκορ ήταν 65-78. Μέγας Θρύλος στο «εξοχικό» της Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.