ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μέγας Θρύλος – Έριξε τρία στον ΠΑΟ

Εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα Εφήβων του Ολυμπιακού στο ντέρμπι του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Super League με τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη. Μέγας Θρύλος – Έριξε τρία στον ΠΑΟ.

Τρία γκολ στον Παναθηναϊκό

Μεγάλη νίκη κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο για την ομάδα Κ17 ΤΟΥ Ολυμπιακού. Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Μαυρογενίδη είχαν από την αρχή ως το φινάλε τον έλεγχο του ματς. Κυριάρχησαν και έφτασαν σε ένα μεγάλο αποτέλεσμα, κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο. Μέγας Θρύλος – Έριξε τρία στον ΠΑΟ.

Με αυτή τη νίκη οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Συν τοις άλλοις, έχουν ήδη εξασφαλίσει την θέση τους στο Final Four του πρωταθλήματος Κ17 της Super League. Στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν ανεβάζουν… στροφές και δείχνουν έτοιμοι για τη συνέχεια, αλλά κυρίως για την τελική φάση όπου και θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλητή.

Θρυλική κυριαρχία

Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Μαυρογενίδη ήταν εκείνοι που έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για να πάρουν τους τρεις πόντους. Κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Στο 26′ ο Μοίρας έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό μετά την ασίστ του Αρσενίδη. Στο 48′ ο Παπακανέλλος σκόραρε και το σκορ έγινε 2-0, με το Θρύλο να κυριαρχεί ως εκείνο το σημείο. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν στο 75′. Με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Νότας. Αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαυρόπουλος πέρασε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Ολυμπιακός Κ17 (Δ. Μαυρογενίδης): Έξαρχος, Αρσενίδης, Σαββάκης, Πρεκατές, Μπουμπουλήμα, Αλαφάκης (77’ Νίνος), Μουζακίτης (77’ Σταράκης), Παπακανέλλος (72’ Μπάκουλας), Γατόπουλος (77’ Φανάρας), Δρόσος (64’ Μαυρόπουλος), Μοίρας.